Vrstvy města: 20 kapitol o architektuře Benešova

Tisková zpráva 25. 11. 2021

Vychází kniha o benešovské architektuře! Vrstvy města: 20 kapitol o architektuře Benešova vydává Muzeum umění a designu Benešov, kde si knihu můžete od 2. 12. zakoupit. Ve 20 kapitolách popisují autorky nejvýznamnější benešovské stavby jako je Hotel Karlov, Městská spořitelna nebo kostel sv. Anny a postupně odkrývají jednotlivé vrstvy města, ať už v historické, geografické nebo sociologické rovině.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení ZDE

Více

V jednotlivých příbězích se ukazuje jak důležitý je vztah investora a architekta, jako v případě Josefa Pleskota a Mojmíra Chromého při stavbě radnice. Nebo jak můžou historické stavby vytvářet identitu města, jako je tomu i torza minoritského kláštera na Karlově.

Homo tempus. Výstava Barbory BARBAR Kysilkové.

Tisková zpráva 18. 11. 2021

Barbora Kysilková tvořící pod jménem Barbar žila v Praze, Oxfordu, Berlíně a Oslu. Nyní žije s přítelem na samotě ve švédských lesích. Výstava Homo tempus, kterou můžete navštívit od 11. 11. 2021 do 12. 2. 2022 v Muzeu umění a designu Benešov, je zatím největší výstavou jejích děl. Po dobu výstavy jsou naplánovány kurátorské komentované prohlídky, diskuze s promítáním filmu i vydání nevšedního katalogu.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení ZDE

Více

Barbora Kysilková se věnuje realistickému – někdy až hyperrealistickému – zobrazení skutečnosti a figurální malbě. Poslední rok objíždí filmové festivaly s dokumentem Malířka a zloděj režiséra Benjamina Reeho, který vyhrává jednu cenu za druhou. Film pojednává o krádeži jejích dvou obrazů a o tom, co následovalo, když se zloděje rozhodla konfrontovat. Ve svých malbách ukazuje divákům často reálné postavy, které staví do vypjatých emocionálních situací a rozehrává s nimi příběhy vypovídající o životě, smrti i smíření. Jejím cílem není šokovat, ale představit život ve všech jeho podobách – realisticky a bez příkras. Nejde jen o surové zobrazení smrti, ale i o intimní okamžiky či chvíle silného emocionálního vypětí.

TZ-VÝSTAVA VŠEDNOST JAKO ZKUŠENOST Z LOCKDOWNU

Tisková zpráva 28. 5. 2021

Od 5. června 2021 budou v Muzeu umění a designu Benešov otevřeny dvě nové výstavy, které reflektují zkušenosti z posledního roku, kdy jsme se museli naučit žít v lockdownu a změnit tak náš způsob života. Výstava Všednost, která se rozpíná do celého přízemního prostoru MUD, je sondou do všedních dnů nás všech. Prostřednictvím vystavené sbírky zkoumá nezbytnost předmětů, které nás obklopují, jejich proměnlivost, kvalitu i uměleckou hodnotu. K výstavě vznikl velmi nevšední web, který ilustrovala výjimečná umělkyně Vendula Chalánková.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení ZDE

TZ - DŮM X MUD představí veřejnosti nejlepší stavby Benešova

Tisková zpráva 15. 9. 2020

V pátek 18. září Muzeum umění a designu zahajuje první velkou výstavu benešovské architektury. Výstavní projekt s názvem DŮM X MUD zahrnuje čtyři výstavy. Ta hlavní nese rovněž název DŮM X MUD a rozprostírá se ve všech zrekonstruovaných prostorech Muzea umění a designu. Představuje nejzajímavější stavby Benešova a zkoumá architekturu z mnoha úhlů a rovin – od architektů a představitelů města přes historii, územní plány a budoucnost města po město jako živoucí organismus tvořený lidmi.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení ZDE

Více

Další částí projektu je site-specific instalace Diany Winklerové Po-city, která přenáší město do osobního prostoru jednoho pokoje. Při příležitosti 140 let od narození Otakara Novotného bude možné v Městské výstavní síni zhlédnout výstavu o tomto významném architektovi. Další součást projektu DŮM X MUD je i venkovní panelová výstava umístěná v Tyršově ulici s názvem Benešov technický industriální. Výstavy budou otevřeny do konce ledna 2021. Celý projekt završí objemná publikace benešovské architektury, která vyjde na jaře 2021.

TZ - Výstava Aleny Vernerové Ohlédnutí v MUD Benešov

Tisková zpráva 29. 7. 2020

V úterý 4. srpna zahájíme v Muzeu umění a designu v Benešově v 17.00 hodin výstavu Ohlédnutí benešovské rodačky Aleny Vernerové, jejíž obrazy se vyznačují zejména realistickým ztvárněním okolní krajiny a klasickým pojetím zátiší. K výstavě vyjde monografie s názvem Naslouchej. Její křest proběhne v Šímově síni 29. září od 17.00 hodin. Výstava je otevřena do 31. ledna 2021, denně kromě pondělí od 10.00 do 18.00 hodin.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení ZDE

TZ - MUD se rozzářil výstavou ROŽNI!

Tisková zpráva 10. 8. 2020

Letos v létě se Muzeum umění a designu v Benešově naplnilo světlem. Od 5. srpna až do ledna 2021 se můžete přijít podívat na výstavu CRASHTEST 10 / ROŽNI!, která zkoumá různorodé významy světla. Na výstavě jsou k vidění originální designová svítidla a světelné objekty, které mají transcendentální, často až psychologický charakter. Taková je i světelná instalace Tomáše Krejčího, která je umístěna před secesní budovou muzea. Výstava byla zahájena společně s výstavou Nejkrásnější české knihy roku 2019 a výstavou olejomaleb Aleny Vernerové Ohlédnutí.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení ZDE

TZ - Jiří Šetlík: Provázejí mne životem. Vychází kniha o sbírce předního českého historika umění

Tisková zpráva 2. 4. 2019

Přední český historik a teoretik umění Jiří Šetlík bude 2. dubna 2019 slavit devadesát let. K tomuto jeho významnému životnímu jubileu vychází publikace s názvem Jiří Šetlík: Provázejí mne životem. Vyprávění o obrazech, plastikách a jejich autorech. Knihu k vydání připravil editor Tomáš Vrba, ve výrazné grafické úpravě Rostislava Vaňka a s adekvátním fotografickým doprovodem Gabriela Urbánka ji vydává Muzeum umění a designu Benešov.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení ZDE

TZ - Jeden projekt, čtyři výstavy, pět intervencí, jedno téma!

Tisková zpráva 10. 9. 2019

V září se v hlavní budově Muzea umění a designu v Benešově otevře velký výstavní projekt KRAJINOW. Každá z výstavních prostor představí jiný pohled na téma krajiny ve výtvarném umění. Motiv se objeví i na výstavě v Městské výstavní síni a také v souboru intervencí, které budou v Benešově probíhat během října. Na zahájení ojedinělých výstav zve muzeum ve středu 18. září od 18 hodin.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení ZDE

TZ - Výstava O UB 12, Jiří Voves a Kristína Honzírková

Tisková zpráva 11. 3. 2019

Tvorbu členů výtvarné skupiny UB12, malby a objekty Jiřího Vovse a současnou abstraktní malbu Kristíny Honzírkové představí Muzeum umění a designu Benešov. Zahájení výstav se uskuteční ve čtvrtek 14. března od 17 hodin v Městské výstavní síni a od 18 hodin v budově MUD* na Malém náměstí v Benešově.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení ZDE

TZ - Abstrakce, krajina a anatomie

Tisková zpráva 27. 1. 2020

První výstava v Muzeu umění a designu v novém roce představuje tvorbu tří samorostů českého umění. Generačně vzdálení, ale přesto souznící v přístupu k linii a práci s prostorem. Tematicky se v MUD objeví jak čistá abstrakce, tak krajina či práce s anatomií. Společně s touto výstavou bude zahájena i retrospektivní výstava fotografií benešovského rodáka Františka Provazníka, kterému muzeum vydá v březnu publikaci. Na zahájení ojedinělých výstav zve muzeum ve středu 29. ledna v 18 hodin.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení ZDE

TZ - Bromová, Vančát, Černegová a Sosnowska

Tisková zpráva 20. 2. 2019

Site-specific instalace Veroniky Šrek Bromové, grafické obrazy Jaroslava Vančáta a multimediální výstava Viktórie Černegové a Olgy Sosnowské zahájí 27.2. v 18 hodin výstavní sezónu Muzea umění a designu v Benešově.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení

František Provazník: Čtyři životy

Publikace zakoupíte na pokladně MUD a brzy i na e-shopu knihkupectví Artmap.

Zatím poslední vydanou publikací je obsáhlý katalog s názvem František Provazník: Čtyři životy. Kniha je rozdělena do čtyř částí podle životních etap fotografa Františka Provazníka: profesionální sportovní kariéra, studium fotografie na FAMU a život v tehdejším Československu, 15 let prožitých v Anglii a život po návratu z Anglie.

Více

Kniha obsahuje velké množství reprodukcí mapujících tvorbu Františka Provazníka, ve které se hlásí k tradici klasické české fotografie příznačné pro tvorbu Jaromíra Funkeho, Josefa Sudka a zejména Jana Svobody. Odkaz těchto nestorů fotografie spočívá především v práci se světlem, ale také v pojetí skladby fotografie, užívané šedé škále tónů a v zachycené atmosféře.

TZ - Ženatá, Chlupáč a Salon výtvarníků Benešovska

Tisková zpráva 26. 11. 2018

Po velkolepém zářijovém otevření celého Muzea umění a designu Benešov instituce ve čtvrtek 29. 11. zahajuje tři nové výstavy.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení

Více

V 17 hodin proběhne zahájení tradičního Salonu výtvarníků Benešovska, na který od 18 hodin navážou vernisáže site specific instalace Kamily Ženaté, vytvořené speciálně pro muzeum, a výstavy děl benešovského rodáka světového významu Miloslava Chlupáče.

TZ - Good mood good MUD

Tisková zpráva 23. 9. 2018
Muzeum umění a designu v Benešově (MUD) otevřelo v úterý 18. září po rozsáhlé rekonstrukci novou výstavní sezónu pěti výstavami. Těšit se můžete na díla Jiřího Koláře, Adrieny Šimotové, Stanislava Kolíbala nebo Zdenka Kirchnera.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení

TZ - ŠETLÍK S KOLÍBALEM ZAHÁJÍ VÝSTAVNÍ SEZÓNU NOVĚ OTEVŘENÉHO MUZEA V BENEŠOVĚ

Muzeum umění a designu v Benešově (MUD) otevírá v úterý 18. září po rozsáhlé rekonstrukci novou výstavní sezónu pěti výstavami. Prezentovat bude hlavně významná díla ze své sbírky. Díky rekonstrukci je zde prostor i pro mladší autory a významné výtvarníky.

Tisková zpráva a fotografie ke stažení ZDE

TZ- KAJA Tvorba architekta Jaroslava Kadlece

Vychází monografie Jaroslava Kadlece, architekta, který poprvé zazářil na EXPO 58 v Bruselu.
TZ_KAJA