videokoment

Komentovka výstavy Přímý přenos

tři kurátoři a devět umělců

14/2/2025—27/4/2025

Devět umělců různých profesí představí své pojetí objektu jako živého prvku umělecké tvorby. Výstava Přímý přenos se nezaměřuje tolik na výsledek umělecké tvorby, jako na samotný proces vzniku uměleckého objektu, možnosti práce s ním, jeho zanikání a recyklaci pro vznik něčeho jiného. Vychází z podcastu Ivety Schovancové a Robina Havlíka Jak dělám umění, který vznikl pro platformu UMA Audioguide ve spolupráci s Terezou Havelkovou.

Více

Kurátorský tým: Tereza Havelková, Iveta Schovancová, Robin Havlík
Architektonické řešení: Ruina Office
Grafické řešení: Studio Matouš Design

PREFABRIKÁT: Stavebnice, hra a design

Videokomentovka do tří minut

23/10/2024—26/1/2025

Rozbijte všechny představy o tom, že sklo je křehké! Objevte s námi fascinující svět, kde se ze sklářských polotovarů rodí nečekané krásky. V největším sále vás okouzlí světelná instalace „Alchymistův les“ od experimentálního skláře Lukáše Kalivody – magický les ze skla, který musíte vidět po setmění!

Více

Kurátorka: Anna Sejková
Grafické řešení: Lucie Mrázová
Architektonické řešení: Jakub Chrenčík
Fotograf vernisáže a výstavy: Radek Dětinský
Video: Antonín Starý

SILVIA BILLETER / Poesie tisku

Komentovka do 3 minut

7/6/2024—29/9/2024

Podívejte se na první retrospektivu švýcarské umělkyně Silvie Billeter ve třech minutách. Výstavou Poesie tisku nás provází kurátor Pavel Liška.

Více

Kurátor: Pavel Liška
Grafické řešení: Yara Abu Aataya
Architektonické řešení: Zuzana Bošková
Dokumentární fotografie: Pepa Dvořáček
Fotograf vernisáže a výstavy: Radek Dětinský
Video: Barbora Aradská a Marcela Mencelová

ARTYČOK.TV: Reportáž z výstavy

Silvia Billeter / Poesie tisku

7/6/2024—29/9/2024

Přehrajte ZDE

846-side.webp

komentovka Salonu Benešovska 2024

Výběr kurátorů*rek výstavy

20/3/2024—19/5/2024

Salony Benešovska pravidelně představují tvorbu z kraje mezi řekou a horou. Letošní přehlídka připomenula design důvěrně známých předmětů i díla aktérů*ek na poli užitého umění. Ročník 2024 nesl podtitul O kraji: praxe, libost, užitek (20. 3.-19. 5. 2024) a uvedl novou koncepci regionálních přehlídek v MUD*. Dosavadní multimediální výstavy (malba, socha, design a další) nahradilo přesněji profilované zaměření Salonu. Pravidelně se v MUDu budou střídat výstavy zaměřené na design a užité umění s přehlídkami volné tvorby regionu.

Více

Zacílení na produktový design tak letos přineslo do výstavních sálů některé z nejznámějších předmětů vyráběných na Benešovsku. Protože exaktní geografické měřítko není nejdůležitějším kritériem, mohly být ve výběru figurovat například kuchyňské nože z Kovodružstva Sedlčany. Mezi příbuzné objekty dlouhodobě formující každodennost v (nejen) celorepublikovém měřítku rozhodně patří i nářadí z produkce bystřického Narexu. Týnecká Jawa reprezentovala technologickou sofistikovanost a tradici spolupráce s designéry v oboru dopravních prostředků. V této „produktové“ linii Salonu pjsme představili také činnost písmolijny Displaay založené Benešovanem Martinem Váchou, grafický design Pavla Procházky, komerční fotografie Františka Provazníka a inovativní design běžných předmětů od umělce a designéra Miroslava Stibůrka.

Mapování individuální tvorby na hranici řemesla a užitého umění jbyla věnovaná druhá linie Salonu. Návštěvnictvo se seznámilo s malbou na hedvábí a tapiseriemi absolventky UMPRUM Brigity Krumphanzlové, různorodé způsoby práce se dřevem představila díla Jiřího Krumphanzla, Jana Amose Vaňka, Jana Lamra a Ivana Balaty, hru s formou a konceptem bez ohledu na materiál nalezneme v pracích Karolíny Auzké. Vladimír Rozkovec vystavil drobné práce z kůže, designér Oldřich Sládek šperky. K vidění byly také stolky s tavenou deskou z odpadového skla multidiscipli­nárního umělce a designéra Jana Čiháka. Výstavní sály ozvláštnila tvorba Kateřiny Zadákové a jedno speciální dílo Václava Vlka.

Ohlédněme se spolu s našimi kurátory na některé z vystavených děl.

Komentovka výstavy DŮM X MUD (2. část)

19/9/2021—16/5/2021

Druhá část online komentované prohlídky výstavy DŮM X MUD / Architektura Benešova, kterou provází kurátorka výstavy Lenka Chýlová.

Více

Výstava DŮM X MUD prezentuje nejen významné architektonické realizace, ale také problematiku územního plánování a tvorby města.
Po první části prohlídky, která byla zaměřena právě na územní plánování, vývoj města až do počátku 20. století a umělecká díla ve veřejném prostoru se podíváme na soukromé domy.

V Benešově vznikají výjimečné stavby které skvěle pracují se svým okolím i se specifiky Benešova, nebo stavby, které mají ambice na to utvářet obraz města. Jako je tomu například u polyfunkčních domů s byty, knihkupectvím a kavárnou ve Vnoučkově ulici od architektky Markéty Cajthamlové, které tvoří pomyslnou vstupní bránu do centra.

První komentovka výstavy DŮM X MUD

19/9/2020—16/5/2021

Komentovka proběhla 21. října 2020 jako livestream na naší Facebookové stránce.

Komentovka výstavy DŮM X MUD (1. část)

19/9/2020—16/5/2021

Výstava DŮM X MUD prezentuje nejen významné architektonické realizace, ale také problematiku územního plánování a tvorby města.
První část prohlídky se zaměří na rozvoj města a proměny, kterými město prošlo během 20. století. Zastavíme se u panelové výstavby, ale i u územního plánu od Josef Pleskota z počátku 90. let.

Více

Velká část bude také věnována sídlištní zástavbě, která v 70. letech razantně proměnila tvář města. Výstavou provází kurátorka výstavy Barbora Pavliš.

Komentovka s dianou winklerovou

19/9/2020—16/5/2021

Výstava Po-city

Kde je hranice toho, co nazýváme doma, místo, které spadá do osobní péče a podporuje sounáležitost a pocit bezpečí?
Site-specific instalace o znejistění hranic veřejného prostoru a soukromí, o pocitech koexistence a sebepoznání. O možnosti přehodnocení toho, co nazýváme okolní prostředí, které chtě nechtě zrcadlí a tiše ale naléhavě se ptá na ztotožnění (identitu) každého z nás.

Komentovka výstavy: Jiří Kubový / Obrazy

5/8/2020—6/9/2020

Výstavou Jiří Kubový / Obrazy – vás dnes provede sama kurátorka Barbora Ficková. V čem je jeho tvorba tak výjimečná?

  • Nikdy nestudoval výtvarné umění a celý život pracoval mimo uměleckou sféru. Umění se však věnuje kontinuálně již přes padesát let.
  • Tahy štětcem nahrazuje dráty, provazy, nebo dřevěnými konstrukcemi.
  • V jeho raných dílech se objevují plné plochy, které evokují plátno. Postupně se vytrácí rám obrazu. Kubový pracuje s prázdným prostorem jako s plnohodnotným ekvivalentem.
  • Typická je také práce v cyklech. Kubový každý rok namaluje přesně 24 obrazů – kazdý měsíc 2.

Komentovka s Lubošem Plným

30/1/2020—12/7/2020

výstava CORPUS HUMANUM

  • Kde se vzal titul „akademický model“? Které z děl dokončil večer před instalací a z jaké operace vycházel při tvorbě quadriptychu? To se dozvíte ve 20 minutách s Lubošem Plným, který vás provede výstavou.

KOMENTOVKA s LUKÁŠEM MUSILEM

30/1/2020—12/7/2020

Výstavou Lukáše Musila s názvem K TOMU SE DOSTANEM vás provede osobně její autor Musil Lukas. Co se v ní dozvíte?

  • Proč Musil považuje čáru za základní stavební prvek?
  • Co znamená pojem vnitřní horizont a kde se v každém z nás ukrývá?
  • Jak dlouho koncepci výstavy „K tomu se dostanem“ vymýšlel a na co odkazuje?

Komentovka s Patrikem Proškem

19/12/2019—21/5/2020

Patrik Proško vás tentokrát vezme do sklepa MUD.

  • Proč jsme vykoupili většinu sběrných dvorů v okolí a kam všechny ty dráty přišli? Jak se do sklepa dostala 50metrová trubka a co je pravda a fikce?
  • Z textu Patrika Proška: Svět je obsáhlý pojem. Navykli jsme si tak nazývat okolní realitu v její úplnosti, ale dá se vztáhnout i na jednotlivé složky až do úrovně mikrosvěta domu, zahrady nebo pracovního stolu.

MUD se rozzářil výstavou ROŽNI!

Tisková zpráva, 10. 8. 2020

Letos v létě se Muzeum umění a designu v Benešově naplnilo světlem. Od 5. srpna až do ledna 2021 se můžete přijít podívat na výstavu CRASHTEST 10 / ROŽNI!, která zkoumá různorodé významy světla. Na výstavě jsou k vidění originální designová svítidla a světelné objekty, které mají transcendentální, často až psychologický charakter. Taková je i světelná instalace Tomáše Krejčího, která je umístěna před secesní budovou muzea. Výstava byla zahájena společně s výstavou Nejkrásnější české knihy roku 2019 a výstavou olejomaleb Aleny Vernerové Ohlédnutí.

Tisková zpráva s fotografiemi ke stažení ZDE

336-more-1.webp 336-more-2.webp 336-more-4.webp
336-side.webp