Výstavní sály v přízemí přechodně uzavřeny

Připravujeme novou výstavu

20/5/2024—6/6/2024

20. 5. 2024

Až do 6. června 2024 jsou výstavní sály v přízemí v budově MUD* na Malém náměstí 74 přechodně uzavřeny z důvodu instalace nové výstavy. Děkujeme za pochopení.

Muzeum je ale otevřeno i nadále. V Šímově síni je možné objednat se každou celou hodinu během otevírací doby MUD* na promítání TMÁNÍ. Ve výstavních sálech v 1. patře je k vidění výstava o historii Benešova a jeho okolí, kterou nám zapůjčilo Muzeum Podblanicka.

829-side.webp

MUD v květnu

1/5/2024—31/5/2024

1. 5. 2024

Milí přátelé,
doufáme, že netrpíte alergií na pyl, protože MUD* je v plném rozkvětu. Už dnes od rána můžete navštívit naše dílny na Benešovském jarmarku a v polovině května si nesmíte nechat ujít tradiční radovánky na Benešovské muzejní noci. Bude divadlo O Červené Karkulce, workshop loutkářství, koncert i komentovka pro děti. A abychom to nezazdili: Máme sklep, a rádi vám ho ukážeme! Znovu otevíráme veřejnosti naše tajuplné sklepení a to scénickým pásmem z díla básníka Jiřího Ortena.

Přípravy na letní sezónu jsou zkrátka v plném proudu a věříme, že každý si v MUD* přijde na své – ať už v jarním klídku muzejního dvorku, na živé muzejní noci či netradičně ve sklepním chládku.

Více

Výstavy

O KRAJI: PRAXE, LIBOST, UŽITEK
Salon Benešovska v MUD*
20. 3. 2024—19. 5. 2024 / hlavní výstavní sály v přízemí MUD*
Salony Benešovska pravidelně představují tvorbu z kraje mezi řekou a horou. Letošní přehlídka připomíná design důvěrně známých předmětů i díla aktérů*ek na poli užitého umění.

INTERAKTIVNÍ GALERIJNÍ EXPOZICE TMÁNÍ
10. 4. 2024—9. 6. 2024 / Šímova síň
V Šímově síni máte až do začátku června příležitost zhlédnout první český animovaný VR film Tmání nesoucí podtitul Vykřičte své vnitřní démony. Autobiografický film režiséra Ondřeje Moravce sklízí úspěchy v Česku i v zahraničí. Přináší nejen hluboký vhled do „temné noci duše“, ale i naději a cestu, jak se s nemocí vyrovnat.

MEZIČAS
2. 4. 2024—4. 5. 2024 / Městská výstavní síň
Výstava slouží jako další krok blíže k benešovskému Nízkoprahovému zařízení pro děti a mládež MeziČas. Skrze metaforu Alenky v říši divů představí své aktivity i příběhy klientů a dá nahlédnout přímo do jejich tématické klubovny na Bezděkově.

NEJKRÁSNĚJŠÍ DVOREK?
18. 5. 2024—10. 6. 2024 / Městská výstavní síň
Výstava studentů a studentek Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy Benešov v Městské výstavní síni představí návrhy rekonstrukce dvorku Muzea umění a designu Benešov.
Jak se dvorek od doby svého vzniku proměnil? Jaká umělecká díla ukrývá, jak dvorek ožívá během léta? A jakou stopu v něm nyní zanechali studenti*tky odborné školy? Objevte malebné, poetické zákoutí nově upraveného dvorku MUD*!

Kulturní akce a workshopy

KREATIVNÍ A ŘEMESLNÉ DÍLNY NA BENEŠOVSKÉM JARMARKU
středa 1. 5. 2024 / 9.00–13.00 / kavárna MUD* a stánek před budovou muzea
Přijďte si vyrobit šperk z originálních designových korálků a odneste si řetízek, náramek či náušnice podle svých představ. Venku před MUD* bude čekat výtvarná dílna věnující se Malému náměstí.

Autorské čtení
JAN KRŮTA: DO TRAMTÁRIE, SVĚTA KULATÉHO, I HLUBIN ČASU MINULÉHO
úterý 14. 5. 2024 / 18.00 / výstavní sál č. 5 v přízemí
Spisovatel, textař, scénárista a nakladatel Jan Krůta bude číst ze svých knih Dopisy z Tramtárie, Můj domov–můj svět a Krůtí brko (Kousky času).

BENEŠOVSKÁ MUZEJNÍ NOC 2024
sobota 18. 5. 2024 / 14.00–22.00 / celá budova MUD*
Kdopak to klepá? Kdepak vlk… Muzejní noc je za dveřmi! A s ní také loutkové divadlo O Červené Karkulce, kterou v MUD* s autorskými loutkami zahraje Jan Amos Vaněk. Vlastní loutky si budou moct návštěvníci a návštěvnice vyrobit na workshopu loutkářství s pomocí edukátorů. Ve výstavních sálech v přízemí MUD* proběhnou dvě komentované prohlídky regionální výstavy Salon Benešovska 2024. A jedna bude dokonce pro děti! Večer bude slavnostně zahájena výstava studentských návrhů VOŠ a SZeŠ Benešov na úpravy muzejního dvorku, na které naváže koncert Melodio se zpěvačkou Shimonou Maškovou.

Divadlo v MUD*
SCÉNICKÉ PÁSMO Z DÍLA JIŘÍHO ORTENA
čtvrtek 30. 5. 2024 od 17.30 / sklepení MUD*
Básníku Jiřímu Ortenovi bylo souzeno pouhých dvaadvacet let. Přesně. Odkázal nám dílo neobyčejné krásy a čistoty i svědectví kruté, nelítostné doby. A je třeba tento odkaz ctít, právě dnes, měli bychom si být vědomi historických paralel, nenaslouchat lžím, demagogiím a v básnickém slovu vnímat poselství.

830-side.webp

Šímova síň je do 9/4/2024 dočasně zavřena

Instalujeme novou výstavu

6/4/2024—9/4/0204

6. 4. 2024

Až do úterního podvečera 9. dubna je Šímova síň MUD* pro veřejnost uzavřena z důvodu přípravy nové galerijní instalace Tmání. Děkujeme za pochopení.

I nadále ale máme v ostatních sálech otevřeno: ve výstavních sálech v přízemí probíhá Salon Benešovska, v 1. patře vpravo od schodů se můžete zajít podívat na půjčenou výstavu o historii Benešova a jeho okolí.

811-side.webp

Program na duben

1/4/2024—30/4/2024

1. 4. 2024

Další měsíc je před námi, tak se pojďte podívat, na co se u nás s v MUDu můžete těšit během aprílových dní.

Více

MEZIČAS
2. 4.–4. 5. 2024 / Městská výstavní síň
Výstava slouží jako další krok blíže k benešovskému Nízkoprahovému zařízení pro děti a mládež MeziČas. Skrze metaforu Alenky v říši divů představí své aktivity i příběhy klientů a dá nahlédnout přímo do jejich tématické klubovny na Bezděkově.

Přednáška v MUD*
MUDROVÁNÍ S RADKINEM HONZÁKEM
pátek 5. 4. 2024 / 18.30 / Šímova síň
Třetí setkání s renomovaným psychiatrem a psychoterapeutem MUDr. Radkinem Honzákem přinese užitečné návody, jak se v předjaří vypořádat s únavou, jak čelit úzkostem, depresím a jiným emočním neduhům. Doprovodný program k nadcházející výstavě Tmání.

Slavnostní zahájení
TMÁNÍ
úterý / 9. 4. 2024 / 19.00 / Šímova síň
Šímova síň se až do začátku června promění v promítací místnost, kde budete mít příležitost zhlédnout ve speciálních VR brýlích interaktivní autobiografický animovaný film režiséra Ondřeje Moravce, který sklízí úspěchy v Česku i v zahraničí. Snímek byl nominován na Českého lva v kategorii Nejlepší animovaný film! Slavnostního otevření instalace se zúčastní jak režisér filmu Ondřej Moravec, tak i producentka Hana Blaha Šilarová. S nimi si pohovoříme nejenom o tom, co se děje v hlavě mladého člověka, který prožívá depresi.

Komentovaná prohlídka
SALON BENEŠOVSKA 2024
O kraji: praxe, libost, užitek
čtvrtek 11. 4. 2024 / 18.00 / přízemní sály
Letos přinášíme do výstavních sálů design a užitou tvorbu Benešovska. Vedle historicky proslavených výrobků představíme produkci písmolijny, loutkové divadlo či kulinářské fotografie z magazínů. Přijďte se seznámit s regionem tak trochu jinak!

Autorské čtení
VLASTIMIL VAVŘÍN: STALO SE TO
čtvrtek 18. 4. 2024 / 18.00 / výstavní sál č. 5 v přízemí
V rámci doprovodného programu k výstavě Salon Benešovska 2024 nabízíme autorská čtení regionálních spisovatelů. Vlastimil Vavřín bude číst spolu s hercem z Komorního studia ÁČKO Josefem Brabcem ze své nejnovější knihy Stalo se to – souboru krátkých povídek z doby komunistického Československa, které prostřednictvím humoru nevlídnou dobu karikují.

Kulturní akce:

hudba v MUD*
KATEŘINA ŠEVIDOVÁ: RECITÁL
úterý 2. 4. 2024 / 19.00 / Šímova síň
Vystoupení benešovské rodačky Kateřiny Ševidové za klavírního doprovodu Zdeňka Kopeckého. Přijďte si užít společné chvíle v komorní atmosféře plné známých melodií, osobního humoru a historek v podání osobité „domácí“ zpěvačky. Koncert má přestávku

HOJIVÉ DOTEKY KRÁSY
čtvrtek 4. 4. 2024 / 19.00 / Šímova síň
Básně Evy Juřenové v doprovodu keltské harfy Kamila Kaisera. Cesta k ztišení s dotekem téměř terapeutickým. Vhodná i pro ty, kteří si myslí, že poezii nerozumí.

812-side.webp

Březen, do MUDu vlezem

1/3/2024—31/3/2024

1. 3. 2024

Tvoření je krásné, ale poslouchat… to je teprve umění! Na březen jsme si pro Vás přichystali hned dva koncerty a v rámci Benešovského literárního festivalu také dvě čtení. Ujít byste si však neměli ani vernisáž oblíbeného regionálního bienále Salonu Benešovska – letos na nás čekají opravdu speciální kousky!

Více

Benešovský literární festival
MÁJ
čtvrtek 7. 3. 2024 / 19.00 / Šímova síň
První večer festivalu přiblíží jedno z nevýznamnějších děl české literatury Máj Karla Hynka Máchy. Herec Jiří Schwarz, který zaujal v loňském ročníku festivalu skvostným přednesem básní Karla Tomana, navštíví náš festival znovu a budeme svědky jeho jedinečného podání Máje Karla Hynka Máchy, které doplní hudební a zvuková koláž připravená právě pro tento pořad.
Komentovaná prohlídka

CRITTERS: Sebastiano Tomasso, Aidan Zukowski
neděle 10. 3. 2024 / 16.00 / Šímova síň
Jak bude Země vypadat, pokud budeme pokračovat v současném způsobu života, který klade důraz na produktivitu a ekonomický růst? Výstavou fiktivních artefaktů z budoucnosti nás provedou umělci Sebastiano Tomasso a Aidan Zukowski s kurátorkou výstavy Karolínou Varvařovskou.

Vernisáž
SALON BENEŠOVSKA 2024
O kraji: praxe, libost, užitek
úterý 19. 3. 2024 / 19.00 / Šímova síň
Salony Benešovska pravidelně představují tvorbu z kraje mezi řekou a horou. Letošní přehlídka připomene design důvěrně známých předmětů (ukázku motocyklů Jawa, nářadí z Narexu, produkci písmolijny Displaay) i díla aktérů*ek na poli užitého umění (těšit se můžete i na díla, která vlastní i Barack Obama).

KONCERT ADAMA PAVLÍČKA SE ŽÁKY ZUŠ J. SUKA BENEŠOV
středa 20. 3. 2024 / 18.00 / Šímova síň
Adam Pavlíček je kytarista, skladatel a učitel hry na kytaru na ZUŠ J. Suka Benešov. Vydal již dvě sólová kytarová alba a je autorem pětidílné učebnice hry na kytaru. Na koncertě nejdříve představí své nadané žáky a v druhé části sám zahraje. Zazní skladby z oblasti klasické hudby od 18. do 21. století.

SUKŮV KOMORNÍ SBOR
čtvrtek 22. 3. 2024 / 19.00 / Šímova síň
Srdečně Vás zveme na charitativní koncert Sukova komorního sboru pro UNICEF. První půlka je věnována Roku české hudby, takže zazní skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka nebo Otmara Máchy. Druhá půlka se ponese v odlehčenějším duchu: těšit se můžete na skladby velšského skladatele a hudebníka Karla Jenkinse, norského skladatele Ola Gjelo, českého houslisty a skladatele Jiřího Pavlici nebo dirigenta, hudebního skladatele a klavíristy Jaroslava Ježka. V rámci hudebního večera vystoupí jako host sbor Carmina Nova z Prahy s dirigentkou Lucií Procházkovou

Benešovský literární festival
HAMLET
úterý 26. 3. 2024 / 19.00 / Šímova síň
Vysokoškolského pedagoga a překladatele Stanislava Rubáše spolu s herečkou Martinou Longinovou už festival jednou přivítal. V rámci IV. ročníku uvedli klasické dílo ruské literatury, veršovaný román A. S. Puškina Evžen Oněgin. Tentokrát nám zprostředkují setkání se Shakespearovým Hamletem. Věříme, že nás v podání těchto dvou interpretů čeká opět další mimořádný zážitek.

813-side.webp

VÝSTAVNÍ SÁLY V PŘÍZEMÍ MUD* PŘECHODNĚ UZAVŘENY

Instalujeme pro vás novou výstavu

26/2/2024—19/3/2024

26. 2. 2024

Z důvodu instalace nové výstavy s názvem SALON BENEŠOVSKA / O KRAJI: PRAXE, LIBOST, UŽITEK budou od pondělí 26. února do úterý 19. března 2024 přechodně zavřeny hlavní výstavní sály v přízemí budovy na Malém náměstí 74. Děkujeme za pochopení.

Muzeum je ale otevřeno i nadále. V Šímově síni právě probíhá výstava Critters a ve výstavních sálech v 1. patře je k vidění půjčená výstava od Muzea Podblanicka o historii Benešova a jeho okolí.

799-side.webp

program na leden a únor

1/1/2024—29/4/2024

Přinášíme Vám přehled výstav i kulturně-vzdělávacích akcí Muzea umění a designu Benešov na první dva měsíce roku 2024.

Více

OTEVŘENÁ VÝZVA: SALON BENEŠOVSKA 2024
Uzávěrka: neděle 21. 1. 2024
Představte svou tvorbu, ať už jste profesionál*ka nebo amatér*ka, a přihlaste se do dalšího ročníku Salonu Benešovska! V letošním ročníku se tentokrát zaměříme zejména na obory designu, užitého umění. Zaslat můžete dokonce i Vaše fotografie, ať už nové nebo archivní. S jejich pomocí budeme mapovat změny našeho regionu.

LENKA FALTEJSKOVÁ
KDYBY SRDCE BYLO KRAJINOU…
pátek 19. 1. 2024 / 18.30 / Šímova síň
Srdečně Vás zveme na autorské čtení veršů Lenky Faltejskové s hudebním doprovodem Matěje Hájka (klarinet) ze stávajících básnických a fotografických sbírek (Verše psané na sklo, Stín tvé loďky) i z té, která vyjde v tomto roce.

Workshop v MUD*
LEPTÁNÍ SKLA S KRISTÝNOU POJEROVOU
neděle / 21. 1. 2024 / 10.00–15.00 / Edukátorská dílna
Jak se ve výtvarném světě pracuje se sklem? Jaké vlastnosti nabízí? V návaznosti na výstavu designérky Kristýny Pojerové pro vás chystáme další workshop. Tentokrát se s autorkou zaměříme na sklo. Vytvoříme si technikou leptání a broušení skla svůj vlastní originální vzor na sklenici, kterou si pak budete moci odnést. Veškerý materiál bude zajištěn. Stačí přijít, nechat svoji fantazii pracovat a zhmotnit tak své nápady nevšedním způsobem. Workshop je určený dospělým a dětem od 8 let

Komentovaná prohlídka
KE ŠTĚSTÍ: NOVOROČENKY ZE SBÍREK MUD*
čtvrtek / 25. 1. 2024 / 18.00 / přízemní sály MUD*
Srdečně Vás zveme na komentovanou prohlídku s Michaelou Šetlíkovou. Provede nás výběrem péefek z kolekce významného sběratele, kurátora a teoretika umění Jiřího Šetlíka a seznámí nás s příběhy, které se s nimi pojí. Michaela Šetlíková v současné době spolupracuje s galeriemi a s aukčními domy, kde vykonává kurátorsko-konzultantskou činnost, zároveň přednáší na FF UK v Praze.

OTEVÍRÁME DALŠÍ BĚH VÝTVARNÝCH DÍLEN PRO DĚTI A DOSPĚLÉ
Výtvarné kroužky pro děti pokračují ve 2. pololetí! Vypsali jsme také nové termíny výtvarných kurzů pro dospělé. Naši edukátoři Anna a Martin pro vás mají připravené lekce plné společného kreslení, malování či vyrábění nejen v muzeu, ale i venku.

Hudba v MUD*
SWING MELODY
čtvrtek / 8. 2. 2024 / 19.00 / Šímova síň
Swing Melody je profesionální jazzový orchestr, který se zaměřuje na nejslavnější éru jazzu: swing. V repertoáru najdete nejslavnější kousky od D. Ellingtona, B. Goodmana, C. Basieho ad. Nechybí ani české písně, které brilantně uchopili R. A. Dvorský, O. Nový nebo orchestr Karla Vlacha. Koncert má přestávku.

Vernisáž
SEBASTIANO TOMASSO A AIDAN ZUKOWSKI: CRITTERS
čtvrtek / 15. 2. 2024 / 19.00 / Šímova síň
Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy Critters, která vyzývá k cestě časem do Země vytvořené současným způsobem života skrz paměti budoucích generací.

800-side.webp

VÁNOČNÍ ZAVÍRAČKA

23/12/2023—1/1/2024

Kdy do MUD* ano a kdy ne přes svátky?

782-side.webp

Nová otevírací doba MUD*

od ledna 2024

Do roku 2024 vstupuje Muzeum umění a designu Benešov s úpravou otevírací doby. MUD* včetně naší kavárny a čítárny bude pro veřejnost otevřené od úterý do pátku od 13.00 do 18.00, o víkendech pak mezi 10.00 a 18.00.

Školy se k nám mohou objednat na muzejní edukační programy po předchozí domluvě od pondělí do pátku již od první vyučovací hodiny.

Těšíme se na vás!

785-side.webp