SILVIA BILLETER / POESIE TISKU

Komentovaná prohlídka s kurátorem

20/6/2024 od 18:00

Retrospektiva Poesie tisku je první obsáhlá výstava, která představuje dílo švýcarské umělkyně Silvie Billeter včetně význačného cyklu Hledat Petrkov (1992–2010). Autorčiny grafiky jsou prezentovány v dialogu s tvorbou jejích souputníků*ic z okruhu vyučujících i studentstva AVU i UMPRUM (Jiří John, Adriena Šimotová, Václav Cigler, Eva Brodská ad.). Život a práci umělkyně podrobněji přibližují dokumentární fotografie Pepy Dvořáčka, které vznikly přímo pro tuto výstavu. Výstavou nás provede její kurátor Pavel Liška.

Více

Vstup zdarma

834-side.webp

Komentovaná prohlídka výstavou Salon Benešovska 2024

O kraji: praxe, libost, užitek

11/4/2024 od 18:00

Letos přinášíme do výstavních sálů design a užitou tvorbu Benešovska. Vedle historicky proslavených výrobků představíme produkci písmolijny, loutkové divadlo či kulinářské fotografie z magazínů. Přijďte se seznámit s regionem tak trochu jinak!

810-more-1.webp 810-more-2.webp 810-more-4.webp
Více

Salon Benešovska 2024 nese podtitul O kraji: praxe, libost, užitek a uvádí novou koncepci regionálních přehlídek v MUD*. Dosavadní multimediální výstavy (malba, socha, design a další) nahradí přesněji profilované zaměření Salonu. Pravidelně se v MUDu budou střídat výstavy zaměřené na design a užité umění s přehlídkami volné tvorby regionu. Toto rozdělení Salonu umožní hlubší výzkum specifik dané lokality v historickém kontextu.
Zacílení na produktový design tak letos přináší do výstavních sálů některé z nejznámějších předmětů vyráběných na Benešovsku. Protože exaktní geografické měřítko není nejdůležitějším kritériem, mohou ve výběru figurovat například kuchyňské nože z Kovodružstva Sedlčany. Mezi příbuzné objekty dlouhodobě formující každodennost v (nejen) celorepublikovém měřítku rozhodně patří i nářadí z produkce bystřického Narexu. Týnecká Jawa reprezentuje technologickou sofistikovanost a tradici spolupráce s designéry v oboru dopravních prostředků. V této „produktové“ linii Salonu představíme také činnost písmolijny Displaay založené Benešovanem Martinem Váchou, grafický design Pavla Procházky, komerční fotografie Františka Provazníka a inovativní design běžných předmětů od umělce a designéra Miroslava Stibůrka.
Mapování individuální tvorby na hranici řemesla a užitého umění je věnovaná druhá linie Salonu. Návštěvnictvo se seznámí s malbou na hedvábí a tapiseriemi absolventky UMPRUM Brigity Krumphanzlové, různorodé způsoby práce se dřevem představí díla Jiřího Krumphanzla, Jana Amose Vaňka, Jana Lamra a Ivana Balaty, hru s formou a konceptem bez ohledu na materiál nalezneme v pracích Karolíny Auzké. Vladimír Rozkovec vystaví drobné práce z kůže, designér Oldřich Sládek šperky. K vidění budou také stolky s tavenou deskou z odpadového skla multidiscipli­nárního umělce a designéra Jana Čiháka. Výstavní sály ozvláštní tvorba Kateřiny Zadákové a jedno speciální dílo Václava Vlka.
Benešovský salon 2024 představí nejen tvůrce*kyně vybrané na základě open callu v kombinaci s důležitými producenty regionu, ale v rámci výzvy „Hledá se grafický design v Benešově“ zaznamená také vizuální atmosféru města. Samozřejmostí je regionální spolupráce na grafické podobě výstavy i na dalších doprovodných aktivitách.

810-side.webp

Komentovaná prohlídka výstavou Critters

s umělci a kurátorkou výstavy

10/3/2024 od 16:00

Jak bude Země vypadat, pokud budeme pokračovat v současném způsobu života, který klade důraz na produktivitu a ekonomický růst? Výstavou fiktivních artefaktů z budoucnosti nás provedou umělci Sebastiano Tomasso a Aidan Zukowski s kurátorkou výstavy Karolínou Varvařovskou.

Více

Každý organismus existuje v delikátním propletení s životem okolo něj. Člověk není výjimkou, a přesto žije s naivní představou o své vlastní odolnosti. Má určitou zodpovědnost ke svému prostředí, která se vytrácí v moři vjemového šumu, ve víru každodenního stresu a v systematické i­luzi individualismu. Výstava Critters odkrývá osudy naší planety skrz paměti budoucích generací, které jsou nevyhnutelně selektivní a zkreslené nostalgií. Vyzývá tak diváctvo k pomyslné cestě časem do Země vytvořené současným způsobem života.

Sebastiano Tomasso (*1996) vystudoval obor vizuální komunikace na Leeds Art University. Prostřednictvím abstrakce, asemického písma a post-vandalistické instalace zachycuje pomíjivost každodennosti a objevuje v ní nepatrné krásy. Nabízí tak jistý nadhled: igelitový pytlík poletující ve větru je odpad, ale připomíná také tanec translucentní medúzy. Tomasso pracuje s tradičními médii i se škálou městských i přírodních nálezů, pokladů a odpadů.

Aidan Zukowski (*1997) dokončuje magisterské studium průmyslového designu na umprum. Ve svém volném čase se věnuje také malbě, fotografii a hudbě, skrz které zkoumá mimo jiné roli technologie v době pozdního kapitalismu.

797-side.webp

Ke štěstí. Novoročenky ze sbírek mud*

Komentovaná prohlídka výstavy

14/12/2023 od 17.00

Srdečně Vás zveme na komentovanou prohlídku výstavy Ke Štěstí: Novoročenky ze sbírek MUD s kurátory výstavy, která proběhne ve čtvrtek 14. prosince.
Výběr děl představuje unikátní soubor novoročenek významných českých umělců 2. poloviny 20. století, které byly v průběhu pěti desetiletí zasílány kusthistorikovi a kurátorovi Jiřímu Šetlíkovi. Výstava Ke Štěstí nabízí syntetický přístup, který sleduje linii sběratelství příležitostné grafiky, vztahy mezi aktéry i politické a stylotvorné tendence. Nabízí také unikátní přání muzea do roku 2024 od programátora, organologa a performera Milana Guštara, který se zabývá mimo jiné matematickými principy v hudbě a propojováním akustického a vizuálního umění.

VSTUP ZDARMA

767-side.webp

Komentovaná prohlídka nejkrásnějších knih roku 2022

7/9/2023

Ve čtvrtek 7. září od 17.00 vás kurátor Pavel Liška provede aktuální výstavou Nejkrásnější české knihy roku 2022.

Sraz je na recepci MUD*, vstup zdarma.

722-side.webp

Komentovka s městským architektem v MVS

doprovodný program k výstavě Krajina

4/9/2023 od 16

V pondělí 4. září 2023 od 16.00 Vás zveme do Městské výstavní síně v předsálí Městské knihovny Benešov na komentovanou prohlídku k výstavě studentů Fakulty architektury ČVUT s názvem Krajina. Studentskými projekty i dalšími plány ohledně možného rozvoje Benešova Vás provede městský architekt Ing. arch. Luboš Klabík.

718-side.webp

křest knihy a komentovaná prohlídka výstavy Logika růstu

Jedna z posledních šancí navštívit aktuální výstavu za účasti vystavujících umělců*kyň

17/8/2023 od 19.00

Zveme vás na slavnostní křest nové publikace MUD* věnující se tématu nerůstu i naší výstavě Logika růstu. V rámci křtu vás výstavou provedou naši edukátoři.

709-side.webp

Červnová komentovka výstavy Logika růstu

Tentokrát s její kurátorkou Petrou Widžovou

22/6/2023 od 17.30

Ještě než se děti rozutečou na prázdniny, pojďte spolu s nimi vyrazit do MUD* na nevšední výstavu Logika růstu. Tou Vás jistě ráda provede kurátorka Petra Widžová. Sejdeme se ve čtvrtek 22. června na recepci. Vstup je jako vždy zdarma.

698-side.webp

Komentovaná prohlídka výstavy Vladimír Cidlinský

18/5/2023 od 15.30

Od konce dubna do 11. června je v Muzeu umění a designu Benešov k vidění výstava děl Vladimíra Cidlinského. Zastavte se ve čtvrtek 18. května v 15.30 v MUD* na jednu ze série komentovaných prohlídek, kterou Vás provede kurátor výstavy Pavel Liška

697-side.webp

Komentovka výstavy Vladimír Cidlinský

26/4/2023 od 17

Ve středu 26. dubna Vás zveme do Šímovy síně na první komentovanou prohlídku výstavy Vladimír Cidlinský s kurátorem Pavlem Liškou. Začínáme v 17hodin. Sraz na recepci. Vstup zdarma.

687-side.webp

Komentovaná prohlídka výstavy Logika růstu

4/4/2023 od 17.00

Rádi bychom Vás pozvali na v pořadí druhou komentovanou prohlídky nového výstavního projektu MUD s názve Logika růstu. Po kurátorce Petře Widžové tentokrát převezme průvodcovskou štafetu náš edukátor Martin Vlček. Po komentovce bude v 18.00 následovat přednáška analytika nevládní organizace Asociace pro mezinárodní otázky Ondřeje Kolínského, která představí základní myšlenky nerůstového hnutí.

675-side.webp

Komentovka výstavy Logika růstu

První komentovaná prohlídka nového výstavního projektu

22/3/2023 od 17h

Výstavním projektem věnovaným tematice nerůstu ve vizuálním umění vás provede kurátorka Petra Widžová.

Sraz na recepci, vstup zdarma.

670-more-1.webp 670-more-2.webp 670-more-3.webp 670-more-4.webp 670-more-5.webp 670-more-6.webp 670-more-7.webp 670-more-8.webp
670-side.webp

Komentovka výstavy Mezistavy

8/3/2023 od 17h

Všechny zvídavé zájemce, kteří se chtějí dozvědět více o problematice restaurování sbírkových předmětů a péče o ně v muzejním prostředí zveme na komentovanou prohlídku netradiční výstavy Mezistavy s kurátorkami Annou Sejkovou a Anežkou Kořínkovou.

Sraz na recepci MUD, vstup zdarma.

Přijďte dnes do MUD na komentovku

1/2/2023

Mezistavy (Z depozitáře do restaurátorské dílny a zase zpátky) – právě tak se jmenuje naše nová výstava v Šímově síni. A právě dnes odpoledne od 17:00 proběhne první komentovaná prohlídka. Kurátorky výstavy Anežka Kořínková a Anna Sejková seznámí návštěvníky s Mezistavy, tedy se situacemi, které zažívají sbírkové předměty v péči muzea. Dozvíte se o ideálních podmínkách uchovávání různých materiálů, o práci restaurátorů i o stopách minulosti, které se mohou na umělecké dílo obtisknout. Vstup na komentovku je jako vždy zdarma.

656-more-1.webp
656-side.webp

Komentovka výstavy Archeologie designu

22/1/2023

V neděli 22. ledna 2023 vás od 15:00 zveme na komentovanou prohlídku aktuální výstavy Archeologie designu spolu s jejím kurátorem Kryštofem Hejným.

621-side.webp

Komentovka výstavy Archeologie designu v rámci MINT marketu

27/11/2022

Přesně v pravé poledne vás první adventní neděli proveden naše edukátorka Nicole Langrová novou výstavou Archeologie designu. Všichni jste srdečně zváni.

622-side.webp

Komentovka výstavy PAVEL SEQUENS / Ludus continuat

25/1/2022

Komentovaná prohlídka výstavy Pavla Sequense s kurátorkou výstavy Barborou Pavliš a malířem Pavlam Sequensem. Od 17:30 v prvním patře MUD v Šímově síni.

499-side.webp

KOMENTOVKA VŠEDNOSTI LUKÁŠE MUSILA

26/10/2021

Rezervace vstupenek ZDE nebo na pokladně MUD

Ojedinělá intervence umělce Lukáše Musila v posledním sále výstavy Všednost, která reaguje na kolektivní zkušenost s každodenní všedností a popisuje ji skrze vystavené předměty.
Symbol, rituál, archetyp ve spojení s jednoduchostí čáry jsou základními pojmy, které charakterizují dílo Lukáše Musila za poslední roky. Čára je pro jeho tvorbu charakteristická již od doby, kdy se stal uznávaným tatérem. Svou jednoduchostí a prostotou mu znemožňuje propadnout zobrazení pouze pro efekt, nutí ho naopak směřovat hlouběji k samotné podstatě.

468-side.webp

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S KURÁTORY

23/9/2021

zdarma, od 18 hodin

Přijďte na komentovanou prohlídku výstav Všednost a Zkazky a zločiny přímo s kurátorkami výstavy.
Během prohlídky výstavy Všednost se dozvíte jakým způsobem kurátorky k tématu přistupovaly, jak probíhal výběr předmětů ze sbírek nebo jak se do výstavy promítly osobní zkušenosti s lockdownem. Dozvíte se také podrobnosti o vybraných předmětech a jejich autorech. A samozřejmě se také budete moci na cokoli zeptat přímo kurátorek.

463-side.webp

Květnová kurátorská komentovka

21/5/2020

17:00 - 18:15

Proč Lukáš Musil pokryl stěny prvního sálu papírem? Jak dlouho trvá Lubošovi Plnému dokončit jednu kresbu. Proč obrazy Jiřího Kubového nemají rám a kolik dní strávil Patrik Proško nad site specific instalací Prorost?
Čtyřmi výstavami vás provedou jejich kurátorky Alena Ochepovsky, Barbora Ficková a Markéta Hornerová.
Vstupné zdarma
Na komentovku navazuje Biograf MUD / Animované iShorts nominované na Oscar, který si nenechte ujít.

312-side.webp

Komentovaná prohlídka všech výstav s umělci

9/1/2020

17:00 - 18:00

Nenechte si ujít poslední šanci a přijďte na komentovanou prohlídku všech čtyř výstav velkého výstavního projektu Krajinow, kterými vás provedou samotní umělci! Společně s nimi pak i kurátorky Alena Ochepovsky Bartková a Barbora Ficková.
Vstup zdarma.

206-side.webp

Komentovaná prohlídka všech výstav s kurátory

20/8/2019

17 hodin

Přijďte na poslední komentovanou prohlídku všech pěti výstav MUD předtím, než je vystřídají nové výstavy v polovině září. Provedou vás jimi kurátorky Lenka Škvorová, Alena Bartková, Barbora Ficková a Markéta Hornerová.
vstup zdarma

159-side.webp

Komentovka s Janem Durinou

Z důvodu nemoci odložena

Z důvodu nemoci se v sobotu 21. 10. 2023 bohužel nebude moci uskutečnit komentovaná prohlídka výstavy Weak Season s umělcem Janem Durinou. Děkujeme za pochopení. O náhradním termínu vás budeme včas informovat.

745-side.webp