aktualni

Tvýma očima

Klaudie Hlavatá a Anna Hulačová

12/3/2025—8/6/2025

Vernisáž 11/3/2025/18h

Šímova síň MUD*

Sochařka Anna Hulačová a malířka Klaudie Hlavatá se ve výstavě Tvýma očima soustředí na téma dětské hry. Vedle formální a obsahové hravosti, která je pro práci obou autorek typická, je to právě motiv hrajících si dětí, k němuž se obě autorky ve svých dílech pravidelně vrací. Ačkoliv jej můžeme v prvním okamžiku chápat jako odkaz k radostnému a bezstarostnému dětství, záhy pochopíme, že v sobě nese něco znepokojivého. Promítá se do něj osobní zkušenost reflektující jak radostné, tak stinné a traumatizující zážitky zasuté hluboko ve vzpomínkách. Zatímco u Anny Hulačové se tento motiv často stává nástrojem kritické percepce našeho vztahu ke krajině, v níž žijeme, v případě Klaudie Hlavaté odkazuje k průzkumům odlehlých zákoutí našich krajin vnitřních.

Kurátorka: Nina Moravcová
Grafický design: ONKUBATOR/ Klára Zahrádková, Ondřej Trnka

928-more-1.webp 928-more-2.webp
Více

Zápůjčky: Gočárova galerie a galerie Hunt Kastner

928-side.webp

Historie města Benešova a okolí

půjčená výstava od Muzea Podblanicka

9/1/2024—25/11/2025

Secesní dům čp. 74 vznikl na místě bývalého přízemního domu holiče Jaroslava Šína. Jako dvoupatrový s podkrovním prostorem ho postavila v letech 1904–1905 Okresní hospodářská záložna v Benešově podle projektu místního stavitele Marcela Dusila. Fasádě s bohatými rostlinnými vzory dominuje reliéf znaku Českého království a průčelí vrcholí plastikami dvou světlonošek.

783-more-1.webp 783-more-2.webp 783-more-3.webp 783-more-4.webp 783-more-5.webp
Více

V domě mělo kanceláře také okresní zastupitelstvo, které zasedalo v dnešní Šímově síni. Okresní muzeum působilo v přízemí již v letech 1950–1962 a vrátilo se s rokem 1992, kdy v prvním patře zpřístupnilo expozici o historii Benešova a okolí.

Expozice přibližuje dějiny města, které jsou od počátků spojené s blízkým Konopištěm. Mezi nejstarší exponáty patří kamenná broušená industrie nalézaná od 19. století v Benešově a okolí, která svědčí o pohybu prvních zemědělců v regionu. Vystavené jsou keramické nádoby a křížek z raného středověku, kdy se zdejší oblast víc osídlovala. Hlavní částí jsou nálezy z několika archeologických výzkumů 20. století přímo v jádru města, které svědčí o intenzivním středověkém osídlení. Jsou vystaveny ukázky gotických a raně renesančních komorových kachlů, které bývaly součástí benešovských měšťanských domů, hradů a tvrzí v okolí.

Návštěvník uvidí kopie významných soch z Benešovska jako Madona z Nesvačil, Pieta z Nesvačil z let 1400–1410, restaurovanou sochu sv. Floriána z Líšna datovanou kolem roku 1500. Pozornost upoutají také dvě dřevěné polychromované sochy sv. Vavřinec a sv. František z Assisi zhotovené v 1. čtvrtině 18. století. Pozornost připoutá terakotová plastika Madony z průčelí domu čp. 75 z 18. století.

V expozici jsou připomenuty významné stavby jako např. románské kostelíky v Poříčí nad Sázavou, kláštery benešovských minoritů a piaristů. Připomenuta je také lidová kultura okolních obcí, včetně nábytku a oděvů. Vystavené jsou obrazy, staré tisky a další předměty dokumentující život na Benešovsku. Expozici najdete v prvním patře secesního domu. V roce 2023 převzalo provoz expozice Muzeum umění a designu Benešov.

Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

783-side.webp