aktualni

Prefabrikát: Stavebnice, hra a design

23/10/2024—31/12/2024

Vernisáž 22/10/2024/19h

Srdečně vás zveme na slavnostní zahájení poslední výstavy tohoto roku, které proběhne v úterý 22. října od 19:00 za hudebního doprovodu dj Hekaté & dj Dunato.

Jaké to je, hrát si se sklem? V MUD* hrou se skleněnými předměty nevznikají střepy, ale novotvary, zajímavé nejen na pohled, ale i významem, obsahem a využitím. Výstava Prefabrikát: stavebnice, hra a design se zabývá principy navrhování v designu, které zahrnují využití produktů původně vyrobených za jiným účelem. Takový pohled na předmětný svět umožňuje reflektovat nejen hru – skladbu a nečekané využití dílů, ale i vývoj a produkci utilitárních objektů, včetně jejich ekologické stopy. V našem konkrétním případě prefabrikovaných dílců vyrobených z borokřemičitého skla v nedalekých sklárnách Kavalierglass.

Více

Prefabrikát: stavebnice, hra a design představuje jednotlivé díly i výsledné kompozice designérské tvorby (například studií Olgoj Chorchoj a Dechem) a využití skla a sklářských technologií v architektonických realizacích (skleněné obklady pražského metra). Z prefabrikovaných trubic poskytnutých sklárnami Kavalierglass pak vytváří umělec Lukáš Kalivoda jedinečnou instalaci do prostoru největšího výstavního sálu.

Projekt byl realizován s finančním přispěním Ministerstva kultury a Středočeského kra­je.

Kurátorka výstavy: Anna Sejková

774-side.webp

František Janula: Čech z Paříže

Malíř, sochař, básník

10/9/2024—31/12/2024

Vernisáž 9/9/2024/18h

Výstava v Šímově síni představuje výběr z děl malíře, sochaře a básníka Františka Januly žijícího od roku 1968 v exilu v Paříži. Jeho jméno však není českému publiku zcela neznámé. Po roce 1989 se v České republice uskutečnilo kolem třiceti jeho samostatných výstav.

777-more-1.webp 777-more-2.webp
Více

Ve Francii se seznámil s dalším Čechem žijícím v exilu Zdeňkem Kirchnerem, jehož díla tvoří značnou část našich podsbírek grafiky a malby. V roce 2023 nabylo MUD* do svých sbírek deset uměleckých děl z pozůstalosti Františka Januly. Tento dar se stal prvotním impulsem k uspořádání jeho samostatné výstavy u nás v muzeu. Výstavu externě kurátoruje Irena Mašíková, dvorní kurátorka autora.

Autorova díla jsou zastoupena například ve sbírkách Státní knihovny v Paříži, Národní galerii v Praze, Museu Kampa, Galerii Karlovy Vary, Prácheňském muzeu Písek, Galerii Klatovy/Klenová, Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, Muzeu umění a designu Benešov a mnoha dalších. Jeho díla jsou také součástí soukromých sbírek ve Francii, Německu, Lucembursku, Belgii, Holandsku, Švýcarsku, Švédsku, Itálii, Portugalsku, USA a České republice.

V roce 2022 bylo Františku Janulovi uděleno Státní vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti umění.

Děkujeme Galerii Klatovy / Klenová, příspěvkové organizaci Plzeňského kraje a také Museu Kampa – Nadaci Jana a Medy Mládkových za zapůjčení děl do výstavy.

Kurátorka výstavy: Irena Mašíková Konštantová

FOTO Z VERNIÁŽE I VÝSTAVY: Tereza Culková

777-side.webp

Historie města Benešova a okolí

půjčená výstava od Muzea Podblanicka

9/1/2024—31/7/2025

Secesní dům čp. 74 vznikl na místě bývalého přízemního domu holiče Jaroslava Šína. Jako dvoupatrový s podkrovním prostorem ho postavila v letech 1904–1905 Okresní hospodářská záložna v Benešově podle projektu místního stavitele Marcela Dusila. Fasádě s bohatými rostlinnými vzory dominuje reliéf znaku Českého království a průčelí vrcholí plastikami dvou světlonošek.

783-more-1.webp 783-more-2.webp 783-more-3.webp 783-more-4.webp 783-more-5.webp
Více

V domě mělo kanceláře také okresní zastupitelstvo, které zasedalo v dnešní Šímově síni. Okresní muzeum působilo v přízemí již v letech 1950–1962 a vrátilo se s rokem 1992, kdy v prvním patře zpřístupnilo expozici o historii Benešova a okolí.

Expozice přibližuje dějiny města, které jsou od počátků spojené s blízkým Konopištěm. Mezi nejstarší exponáty patří kamenná broušená industrie nalézaná od 19. století v Benešově a okolí, která svědčí o pohybu prvních zemědělců v regionu. Vystavené jsou keramické nádoby a křížek z raného středověku, kdy se zdejší oblast víc osídlovala. Hlavní částí jsou nálezy z několika archeologických výzkumů 20. století přímo v jádru města, které svědčí o intenzivním středověkém osídlení. Jsou vystaveny ukázky gotických a raně renesančních komorových kachlů, které bývaly součástí benešovských měšťanských domů, hradů a tvrzí v okolí.

Návštěvník uvidí kopie významných soch z Benešovska jako Madona z Nesvačil, Pieta z Nesvačil z let 1400–1410, restaurovanou sochu sv. Floriána z Líšna datovanou kolem roku 1500. Pozornost upoutají také dvě dřevěné polychromované sochy sv. Vavřinec a sv. František z Assisi zhotovené v 1. čtvrtině 18. století. Pozornost připoutá terakotová plastika Madony z průčelí domu čp. 75 z 18. století.

V expozici jsou připomenuty významné stavby jako např. románské kostelíky v Poříčí nad Sázavou, kláštery benešovských minoritů a piaristů. Připomenuta je také lidová kultura okolních obcí, včetně nábytku a oděvů. Vystavené jsou obrazy, staré tisky a další předměty dokumentující život na Benešovsku. Expozici najdete v prvním patře secesního domu. V roce 2023 převzalo provoz expozice Muzeum umění a designu Benešov.

Výstava se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

783-side.webp