Dny architektury v MUD / Workshop na téma: Benešov – stavíme město

2/10/2022

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

neděle 2/10/2022 | od 15:00 | sraz na recepci MUD

Dny architektury – tak se jmenuje nejrozsáhlejší festival o architektuře, který proběhne na přelomu září a října v Česku i na Slovensku. I tentokrát se do něj zapojí MUD. Na neděli 2. října jsme připravili workshop, kde si ukážeme, jaké to je být urbanistou.

Více

Masarykovo náměstí v Benešově se stane naším zadáním a my skrze rozdělené role s různými handicapy zjistíme, jaké faktory určují kvalitu náměstí a co by se na tom našem dalo zlepšit. S edukátory MUD Martinem Vlčkem a Nicole Langrovou se zamyslíme nejen nad funkčností, ale i estetikou, a to v různých ročních obdobích, denních dobách i počasí.

Workshop je koncipován pro všechny věkové skupiny. Dorazit na něj mohou jako dospělí, tak děti s rodiči nebo mládež.

Program je zdarma

553-side.webp

Benešovská muzejní noc 2022

4/6/2022

MUD, Malé náměstí 74, Benešov / od 13–⁠22h

Všechny vás srdečně zveme na tradiční Benešovskou muzejní noc, kterou MUD spolupořádá s Muzeem Podblanicka, p. o. Těšit se můžete na několik komentovaných prohlídek, tvůrčí dílny pro děti, SWAP (výměnu) pokojových květin a knih před muzeem, divadelní představení ZUŠ Josefa Suka Benešov nebo na jazzový koncert. Po celou dobu muzejní noci bude otevřena příjemná muzejní kavárna.

Plakát k dispozici ZDE
Podrobný program k dispozici ZDE

526-side.webp

Tvůrčí dílna MUD na Benešovském jarmarku

1/5/2022

Až se v neděli 1. května vydáte na tradiční Benešovský jarmark, nezapomeňte se s dětmi zastavit na tvůrčí dílně. Budeme společně vyrábět mozaiky. Stánek máme přímo před budovou muzea na Malém náměstí. Rodiče si zároveň budou moci vychutnat lahodnou kávu z muzejní kavárny servírovanou přímo z okna MUD.

519-side.webp

KINO / Malířka a zloděj

1/12/2021

Promítání filmu Malířka a zloděj v Kině Benešov od 18:30 hodin. Film doplňuje výstavu Homo Tempus. Po filmu bude následovat diskuze s malířkou Barborou BARBAR Kysilkovou a Alenou Ochepovsky, kurátorkou výstavy

Mladá česká umělkyně Barbora Kysilková žijící v Oslu je zoufalá z krádeže svých dvou obrazů. U soudu osloví jejich zloděje a poprosí jej, aby jí stál modelem pro portrét. Postupně se začne vytvářet zvláštní, těžko uvěřitelný vztah a zároveň vzniká neoddělitelné pouto, které tyto lidské bytosti spojí navždycky. Původně krátký dokument o jedné loupeži se proměnil v mnohovrstevnatý příběh o kreativním procesu, meandrech lidských vztahů, možnosti dostat druhou šanci a smyslu života jako takového. Výjimečný dokument režiséra Benjamina Ree s českou stopou, nadchnul festivaly, kritiky i diváky po celém světě.

Více

Po promítání filmu proběhne v kině debata s malířkou Barborou BARBAR Kysilkovou a Alenou Ochepovsky, kurátorkou výstavy Homo tempus / Barbar, která je nově otevřena v Muzeu umění a designu Benešov (MUD). Speciálně tento večer bude muzeum otevřeno až do 22:30 hodin. Se vstupenkou na film navíc získáte slevu na vstupné.

Film se stopáží 102 min bude promítán v kině Benešov v originálním anglicko-norském znění s českými titulky. Režie: Benjamin Ree
vstupné: 80 Kč
Kino Benešov / Poštovní 8 / www.kinoagentura.eu
TRAILER DOKUMENTU ZDE

473-side.webp

MUZEJNÍ NOC 2021

26/6/2021

Celý program i vstup na akce v rámci Muzejní noci v MUD je zdarma. Přijít zdarma do MUD můžete celý den i mimo plánovaný program od 10 do 22 hodin. Otevřena bude i venkovní zahrádka před muzeem.

Více

PROGRAM

16:00 – 17:00
Všední dílna pro děti
od 6 – 13 let (edukační program k výstavě Všednost)
Řeč těla, pantomima, mimika, hlas a gesta. Ztělesnění hmotných objektů neživého světa, přírodních úkazů, času či snů. Na kreativní dílně se s dětmi staneme živoucími artefakty našich domovů a poznáme tak novou výstavu v MUD s názvem Všednost.
Kapacita omezena. Hlaste se prosím předem na email drexlerova@mudbenesov.cz nebo na tel. číslo: 603 914 507

17:00 – 18:00
Kurátorská komentovaná prohlídka výstavy Všednost
První komentovaná prohlídka nové výstavy je tady! Provedou vás její kurátorky Markéta Hornerová a Barbora Pavliš.

18:00 – 19:00
Kurátorská komentovaná prohlídka výstavy Crashtest 11 / Na rozhraní
Po komentovce výstavy Všednost vás všechny na zveme na pokračování na výstavu Na rozhraní do suterénu MUD.

19:00 – 20:00
Kurátorská komentovaná prohlídka výstavy Všednost
Komentovaná prohlídka nové výstavy Všenost! Provedou vás její kurátorky Markéta Hornerová a Barbora Pavliš.

20:00 – 21:30
Katarzia v MUD*
Koncert slovenské producentky a textařky, žijící v Praze. Její texty jsou charakteristické otevřeně pojmenovanými momenty a příběhy z našich životů a vztahů. Má na kontě čtyři studiová alba. Právě s posledním, albem Celibát, přijede poprvé i do Benešova.

440-side.webp

muzejní noc 2019

25/5/2019

10:00 - 22:00

Všechny vás srdečně zveme na tradiční Muzejní noc, kterou zahájíme už v 10 hodin dopoledne otevřením kavárny před muzeem. Muzejní noc pokračuje odpoledne grilováním na dvorku muzea, koncertem nebo prohlídkou Karlova. Bude se na vás těšit tým muzea.
Na všechny akce je vstup zdarma. Pro případ, že by nám venku pršelo na hlavu, se nic z programu neruší, jen se přesuneme pod střechu.
KOMPLETNÍ PROGRAM NÍŽE:

Více

10:00—20:00
před MUD/kavárna
Pojďme spolu oživit Malé náměstí a dát si před muzeem kávu, buchtu nebo menší snídani. Vše bude k dispozici po celý den v kavárně v přízemí muzea.

10:00—20:00
před MUD
Vyměň kytku
Celý den si budete moci zdarma vyměnit své milované kytičky s ostatními! Přijďte si pro nové kousky do vašich pokojů.
Jak to celé funguje? Přinesete – odnesete :) Nezáleží kolik kusů donesete, každý odřezek se počítá.

13:00—15:30
MUD/sraz na recepci
Výtvarná dílna pro děti
Postav si svou galerii
Tímto programem děti vtáhneme do samotného zákulisí muzea. Dozví se, jaké profese jsou potřeba pro chod instituce, k čemu muzeum vůbec slouží a o co vše se stará nebo čím vším si musí dílo projít, než se dostane na výstavu. V poslední části programu se rozdělíme do několika profesních skupin, kde budeme budovat zázemí pro vytvoření celého projektu vlastní zmenšené galerie a výstavy.
Pro děti 6–12 let. Kapacita omezena, doporučujeme se přihlásit předem na kontaktu
603 914 507/d­rexlerova@mud­benesov.cz

15:00—15:50
Procházka Karlovem/sraz před MUD
Procházka Karlovem nás zavede do nejstarší osídlené části Benešova, kde si povíme o zajímavých místech a o historii města. A jaká místa v rámci procházky navštívíme?
radnice – hotel Bellevue Karlov – zvonice – minoritský klášter – kostel sv. Mikuláše – Villaniho park – židovský památník – židovský hřbitov – park Klášterka

16:00—16:50
u zříceniny minoritského kláštera Na Karlově
Loutkové divadlo/Kyklopci
Jak se vypořádat s podivuhodnou rodinou Kyklopů, kteří rádi zpívají, jsou tak trochu superhrdinové a vůbec se dost liší od lidí? Dokážou být mezi námi šťastní? Interaktivní pohádka o každodenních životních nástrahách a patáliích rodinky, která se zjevně liší od té naší lidské. Po vyslovení kouzelného zaříkadla čeká děti legrační překvapení.

16:00—22:00
dvorek MUD
Zahájení grilovací sezóny
Za muzeem máme útulný dvorek s řadou soch od významných českých umělců. Právě tam se bude i grilovat!

17:00—19:00
MUD/lektorská dílna
Workshop/Udělej si květinový věnec do vlasů
Přijďte si uvít ten nejhezčí květinový věnec do vlasů, který z vás udělá opravdovou a nefalšovanou letní vílu.

17:00—19:00
MUD/lektorská dílna
Dílna pro děti/Maxipes Fík
Připravme se na velký pohádkový maraton Maxipsa Fíka, který proběhne večer v Šímově síni.
V lektorské dílně si budeme při poslechu Fíkových dobrodružství omalovávat speciální Fíkovské omalovánky a vyrobíme pár placek. Pro všechny, neomezeno věkem!

18:00—19:00
MUD/sraz na recepci
Komentovaná prohlídka všech výstav s kurátory
Přijďte na prohlídku všech 5 výstav MUD. Tři nové měly svou vernisáž před pár dny. Provedou vás jimi kurátorky Lenka Škvorová, Alena Bartková a Markéta Hornerová.

19:00—22:00
MUD/Šímova síň
BIOGRAF MUD
Maraton pohádky Maxipes Fík
Příhody malé holčičky Áji a jejího kamaráda velkého psa, maxipsa Fíka.
Kde se vzal Fík? Jednou přinesl tatínek Áje štěně. Holčička pojmenovala pejska Fík. Fík strašně rychle rostl – vyrostl z krabice od bot, z košíku i z boudy. A jak se stalo, že přestal růst? Jednou, těsně potom, co se naučil mluvit, vypil celý sud piva. A od té doby už nerostl. V rámci Muzejní noci se podíváme na všech třináct epizod oblíbeného seriálu ze 70. let, který vznikl na motivy knihy Rudolfa Čecha a výtvarníka Jiřího Šalamouna.

19:00—22:00
dvorek MUD
Jazzový koncert
Miroslav Hloucal Quartet
Miroslav Hloucal Quartet je projekt trumpetisty Miroslava Hloucala, který si přizval ke spolupráci jedny z nejlepších česko-slovenských jazzových muzikantů, s nimiž se setkal již
dříve v jiných jazzových projektech v roli sidemana. Miroslav Hloucal Quartet hraje převážně autorskou muziku, ale nebrání se ani kompozicím mnoha jazzových velikánů.

21:00—21:30
Noční procházka Karlovem/sraz před MUD
Procházka Karlovem nás zavede do nejstarší osídlené části Benešova, kde si povíme o zajímavých místech a o historii města. A co všechno v rámci procházky navštívíme?
radnice – hotel Bellevue Karlov – zvonice – minoritský klášter – kostel sv. Mikuláše – Villaniho park – židovský památník – židovský hřbitov – park Klášterka

22:00—neděle 9:00
Už vaše děti někdy spaly v muzeu? Nebo často usnou u filmu či pohádky? S kartáčkem, spacákem, karimatkou a oblíbeným plyšákem u nás mohou zůstat na přespání na Fíkovském maratonu!
Pro děti od 7 do 13 let. Informace: 603 914 507/d­rexlerova@mud­benesov.cz

141-side.webp

Muzejní noc Benešov

2/6/2018

Všechny vás srdečně zveme na tradiční Muzejní noc kterou zahájíme už v 10 hodin dopoledne otevřením „kavárny“ před muzeem
kde se můžete s rodinou zúčastnit zajímavých workshopů. Muzejní noc pokračuje odpoledne grilováním na dvorku muzea.

Více

10:00 OTEVŘENÍ „KAVÁRNY“ PŘED MUZEEM
Náměstí je prostor k setkávání. Pojďme spolu oživit Malé náměstí a dát si před muzeem kávu
buchtu nebo snídani.

10:00 CELODENNÍ WORKSHOP VÝROBY PLACEK Z KOLÁŽÍ
/v „kavárně“ před muzeem
Budeme stříhat
lepit
recyklovat
můžete si vyrobit vlastní placku! K dispozici budou staré časopisy
plakáty i látky
nebo si placku můžete také dokreslit sami. Vhodné pro děti i dospělé.

10:00 OTEVŘENA VÝSTAVA „ZNÁTE NAŠE SVÁTKY?” / SOUTĚŽ – TVŮJ NOVÝ SVÁTEK
/Experimenta na Masarykově náměstí
Děti
zapojte se do naší soutěže a vymyslete nový svátek. Nechte se inspirovat výstavou a nakreslete a v pár větách popište své nápady. Fantazii se meze nekladou! Se jménem
věkem a kontaktem je odevzdávejte na výstavě v Experimentě. Nejlepší nápady budou oceněny krásnými cenami.

10:00 ZAHÁJENÍ PROGRAMU „BENEŠOV TECHNICKÝ A INDUSTRIÁLNÍ“ – CELODENNÍ AKCE
/v „kavárně“ před muzeem
Komponovaný den procházek a výletů za technickým a industriálním dědictvím města a jeho okolí. Cesta autobusem bude za symbolické jízdné
kromě návštěvy řady zajímavých objektů a povídání o nich Vás čeká i nějaké to překvapení
tekuté občerstvení po cestě i výjimečná možnost navštívit opět výstavu „Benešov technický a industriální“. Na akci je z kapacitních důvodů nutná rezervace. Více informací na našem webu nebo facebooku.

13:30 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY „NAŠE OSMIČKY“
/v Muzeu Podblanicka
Přijďte se zamyslet nad milníky našich dějin na výstavu „Naše osmičky” do prvního patra muzea. Připravena je pro Vás zajímavá komentovaná prohlídka této výstavy.

14:00 OTEVŘENÍ DVORKU MUZEA S GRILOVÁNÍM
Za muzeem máme útulný dvorek s řadou soch od významných českých umělců. Budeme společně grilovat!

15:00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA REKONSTRUOVANÝCH PROSTOR MUZEA
/sraz v přízemí muzea
Přijďte se podívat
jak rekonstruujeme Muzeum umění a designu. Je to jedinečná možnost vidět prostory naší budovy bez obrazů
soch a dalších uměleckých děl. Co chystáme a na co se můžete těšit? Jak bude vypadat nová tvář muzea? To vše Vám ukáže pověřená ředitelka muzea Lenka Škvorová.

16:00 KNIHAŘSKÝ WORKSHOP – VYROB SI SVŮJ SEŠIT
/v „kavárně“ před muzeem
Slož
svaž
sešij
pokresli
navrhni. Vytvoříme spolu originální sešity! Budete si moc vyrobit vlastní obálku
vymyslet vlastní formát
každý sešit bude jedinečný. Vhodné pro děti i dospělé.

17:00 AUTORSKÁ KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY PAVLA SEQUENSE – ÚHEL POHLEDU
/Městská výstavní síň na Malém náměstí
Pavel Sequens se benešovské veřejnosti představil již na prosincovém Salonu výtvarníků Benešovska. Jeho dílům vévodí jasná inspirace surrealismem
reálně zachycené postavy se proplétají se světem snů a nočních můr
kde neplatí žádná pravidla. Sám autor ke své tvorbě říká
že je to zdravé šílenství
které mu umožňuje nacházet skrz svou tvorbu pocity absolutní svobody.

17:00 ČTENÍ DOBOVÉHO TISKU Z ROKU 1968
/v Muzeu Podblanicka
Literárně – dramatický soubor ZUŠ Josefa Suka Vám skrze dobové texty přiblíží dobu roku 1968.

18:00 PROHLÍDKA KARLOVA
/sraz před muzeem
Uvědomujeme si působivost míst
kudy běžně procházíme? Jakou mají historii a jak kdysi vypadaly? Podíváme se na Karlov
na první osídlené místo v Benešově a připomeneme si jeho historii.

18:40 VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE „ZNÁTE NAŠE SVÁTKY?“
/u zříceniny minoritského kláštera Na Karlově
Jaký zajímavý svátek by děti chtěly slavit? Představíme a oceníme vybrané nápady z květnové soutěže! Pozor
soutěžní návrhy můžete až do 14 hodiny odevzdávat v Experimentě na Masarykově náměstí.

18:45 BUCHTY A LOUTKY – LOUTKOVÉ DIVADLO PRO DĚTI
/u zříceniny minoritského kláštera Na Karlově
Legendární pražské loutkové divadlo Buchty a loutky zahraje pohádku Kocour v botách
volně na motivy knihy Charlese Perraulta. Žili byli tři bratři a tatínek jim nechal dědictví… Nejstarší syn dostal mlýn
prostřední peníze a nejmladší
hm
na toho zbyl jen kocour. Cha chá
jen obyčejný kocour? Ale pozor
on tak docela obyčejný není
on totiž mluví! A dokáže taky ledacos vymyslet a zařídit
třeba princeznu nebo… Nevěříte?
Tak se přijďte podívat!

19:00 JAZZOVÝ KONCERT IGORA OCHEPOVSKYHO
/na dvorku muzea
Koncert hudebního skladatele a kytaristy
který má na kontě kromě čtyř Studentských Thálií a výhry MoneyPolo Talent 12 i výhru v soutěži Jazz Fruit 2017. Se svou kapelou vydal minulý rok nové jazzové album I’m the Wind. Budeme se na Vás těšit v 19 hodin při nevšedním jazzovém kytarovém zážitku.

20:00 KONCERT SABINY LUDÁNYIOVÉ
/v Muzeu Podblanicka

21:00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY „NAŠE OSMIČKY“
/v Muzeu Podblanicka
Přijďte se zamyslet nad milníky našich dějin na výstavu „Naše osmičky” do prvního patra muzea. Připravena je pro Vás zajímavá komentovaná prohlídka této výstavy.

21:00 NOČNÍ PROMÍTÁNÍ KULTOVNÍHO FILMU CESTA DO PRAVĚKU OD KARLA ZEMANA
/v prostorách ZUŠ
Jeden z nejlepších dětských dobrodružných filmů
který je zároveň průkopnickým dílem světové kinematografie. Vypráví příběh čtyř chlapců
kteří se vydají na dřevěné loďce proti proudu času.

23:00 NOČNÍ ČTENÍ Z KNÍŽKY PŘED SPANÍM V MUZEU
/v prostorách ZUŠ
Už Vaše děti někdy spaly v muzeu? Nebo často usnou u filmu či pohádky? S kartáčkem
spacákem a oblíbeným plyšákem u nás můžou zůstat na přespání! Pro děti od 7 do 13 let. Rezervace nejpozději do 31. 5. 2018 na adrese vackarova@mudbenesov.cz

Vstupem na tuto akci souhlasíte s pořizováním audiovizuálních záznamů v prostorách
kde se akce odehrává. Pořízené audiovizuální záznamy mohou být využity na webových stránkách MUD a sociálních sítích.

12-side.webp