Benešovská muzejní noc 2024

18/5/2024 od 14:00

Muzejní noc je za dveřmi! A s ní také loutkové divadlo O Červené Karkulce, kterou v MUD* s autorskými loutkami zahraje Jan Amos Vaněk. Vlastní loutky si budou moct návštěvníci a návštěvnice vyrobit na workshopu loutkářství s pomocí edukátorů. Ve výstavních sálech v přízemí MUD* proběhnou dvě komentované prohlídky regionální výstavy Salon Benešovska 2024. A jedna bude dokonce pro děti! Večer bude slavnostně zahájena výstava studentských návrhů VOŠ a SZeŠ Benešov na úpravy muzejního dvorku, na které naváže koncert Melodio se zpěvačkou Shimonou Maškovou.

14:00–17:00 a 19:00–21:00 filmová VR projekce Tmání (exkluzivně zdarma)
14:00 komentovaná prohlídka pro děti výstavou Salon Benešovska 2024
kdykoliv od 14:30 do 17:00 rodinný workshop loutkářství
16:00 komentovaná prohlídka výstavou Salon Benešovska 2024
17:00 loutkové divadlo O Červené Karkulce
18:00 slavnostní zahájení studentské výstavy + koncert Melodio se Shimonou Maškovou

Filmová VR projekce Tmání je během muzejní noci exkluzivně zdarma. Kapacita jsou 4 místa na jeden časový slot. Promítáme vždy v celou hodinu, poslední projekce ve 21:00. Rezervujte se na recepci MUD*.

Vstupné dobrovolné

818-more-1.webp 818-more-2.webp 818-more-3.webp 818-more-5.webp
818-side.webp

Jan Krůta: Do Tramtárie, světa kulatého, i hlubin času minulého

Autorské čtení

14/5/2024 od 18:00

V rámci doprovodného programu k výstavě Salon Benešovska 2024 nabízíme autorská čtení regionálních spisovatelů. Druhé setkání bude patřit spisovateli, textaři, scénáristovi a nakladateli Janu Krůtovi, který nám bude číst ze svých knih Dopisy z Tramtárie, Můj domov–můj svět a Krůtí brko (Kousky času). Vstupné dobrovolné

816-more-1.webp 816-more-2.webp 816-more-3.webp
816-side.webp

VLASTIMIL VAVŘÍN: STALO SE TO

Autorské čtení

18/4/2024 od 18:00

V rámci doprovodného programu k výstavě Salon Benešovska 2024 nabízíme autorská čtení regionálních spisovatelů. Vlastimil Vavřín bude číst spolu s hercem z Komorního studia ÁČKO Josefem Brabcem ze své nejnovější knihy Stalo se to – souboru krátkých povídek z doby komunistického Československa, které prostřednictvím humoru nevlídnou dobu karikují.

808-more-2.webp 808-more-3.webp 808-more-4.webp 808-more-5.webp
Více

Pátá knížka Vlastimila Vavřína s názvem Stalo se to (2022), ze které bude autor společně s Josefem Brabcem číst, obsahuje pětadvacet krátkých povídek. Odehrávají se převážně v komunistickém Československu počínaje rokem 1952. Součástí jejich názvu je konkrétní datum, které jednotlivé příběhy zařazuje do historického kontextu. Podobně jako v předchozí próze S Drákulou do nebe i tentokrát využil znalosti českého slangu. Řeč jeho povídek je odvážná, pohrává si s hranicí, za níž už existuje prostor jen pro syrovou a nevázanou mluvu. Autor prostřednictvím humoru nevlídnou dobu karikuje, drze na ni pokřikuje, aniž by ji zlehčoval. V neposlední řadě nám nabízí i setkání s těmi, o nichž napsal, že „byli a budou na světě člověkové, co se jako nic protáhnou úzkou brankou ke svatejm, i kdyby byla na dětskej vlas tenká“.

Vlastimil Vavřín se narodil 6. srpna 1952 ve Zlíně, přesto většinu života prožil v Praze a v blízkém Benešově. Vystudoval novinářskou fakultu. Pracoval v deníku Svoboda, Večerní Praze a nakonec v Ob­čanském deníku. Po roce 1989 založil malou komunikační agenturu (Laurus press servis) specializující se na public relations. V současné době se zejména věnuje Umělecké besedě, kterou společně se starostou Umělecké besedy Richardem Drurym spoluutváří. V Besedě se významně podílí na vydávání výtvarné revue Život. Je v Syndikátu novinářů a dlou­holetým členem PEN klubu. Knižně vydal dvě básnické sbírky:  Nůž do chleba (1984), Podzemní řeku (1989) a dvě prózy: Spaste naše duše (2006) a S Drákulou do nebe (2016).

Josef Brabec (1974) je dlouholetým členem benešovského amatérského divadelního souboru Komorní studio ÁČKO. Působí v něm od roku 2004, a to převážně v komediálních hrách. Jeho první rolí byl Malý lord v nastudování semaforského Člověka z půdy. Dále hrál například v inscenacích Lakomec, Revizor, Prodaná nevěsta, Teta pana Charleyho, Oskar a zatím naposledy v Molièrově Zdravém nemocném, který ÁČKO poprvé uvedlo v roce 2023. Hrál i v několika pohádkách, mimo jiné i v patrně nejúspěšnějším titulu ÁČKA, kterým bylo Z deníku kocourka Modroočka, nebo v aktuálně hrané Doktorské pohádce.

Vstupné dobrovolné

808-side.webp

Hojivé doteky krásy

Poetický večer v MUD*

4/4/2024 od 19.00

Básně Evy Juřenové v doprovodu keltské harfy Kamila Kaisera 

Cesta k ztišení s dotekem téměř terapeutickým­. Vhodná i pro ty, kteří si myslí, že poezii nerozumí. 

Vstupné dobrovolné

804-side.webp

BENEŠOVSKÝ LITERÁRNÍ FESTIVAL / HAMLET

Šímova síň

26/3/2024 od 19.00

Vysokoškolského pedagoga a překladatele Stanislava Rubáše spolu s herečkou Martinou Longinovou už festival jednou přivítal. V rámci IV. ročníku uvedli klasické dílo ruské literatury, veršovaný román A. S. Puškina Evžen Oněgin. Tentokrát nám zprostředkují setkání se Shakespearovým Hamletem. Věříme, že nás v podání těchto dvou interpretů čeká opět další mimořádný zážitek.

Vstupné dobrovolné

803-more-1.webp
803-side.webp

BENEŠOVSKÝ LITERÁRNÍ FESTIVAL / MÁJ

Buďte při slavnostním zahájení festivalu!

7/3/2024 od 19.00

První večer festivalu přiblíží jedno z nevýznamnějších děl české literatury Máj Karla Hynka Máchy. Herec Jiří Schwarz, který zaujal v loňském ročníku festivalu skvostným přednesem básní Karla Tomana, navštíví náš festival znovu a budeme svědky jeho jedinečného podání Máje Karla Hynka Máchy, které doplní hudební a zvuková koláž připravená právě pro tento pořad. Vstupné dobrovolné

Slavnostní zahájení BLF proběhne v Šímově síni Muzea umění a designu Benešov. Před akcí můžete chvilku posedět i v naší muzejní kavárně. Rádi Vás tu uvidíme.

802-more-1.webp 802-more-2.webp 802-more-3.webp
802-side.webp

Kdyby srdce bylo krajinou...

Autorské čtení veršů Lenky Faltejskové

19/1/2024 od 18.30

Autorské čtení veršů Lenky Faltejskové s hudebním doprovodem Matěje Hájka (klarinet) ze stávajících básnických a fotografických sbírek (Verše psané na sklo, Stín tvé loďky) i z té, která vyjde v roce 2024.

Vstupenky ve výši 90 Kč si můžete koupit na recepci MUD* nebo přes online platformu GoOut (ZDE)

766-more-1.webp 766-more-2.webp 766-more-3.webp 766-more-4.webp 766-more-5.webp
766-side.webp

MINT Market v MUD* je tu

Přijďte si vybrat designovky pod stromeček

11/11/2023 od 9:30 do 16:30

Už tuto sobotu se do Benešova vrátí trh nezávislé módy, šperků a designu MINT Market! Najdete zde produkty z dílen více než čtyřiceti tvůrců z celé republiky, takže na vánoční dárky bude určitě z čeho vybírat.

Během dne proběhnou také dvě komentované prohlídky výstavy Jana Duriny s názvem Weak Season, a to v 11h a v 15h.
Vstup zdarma na trh, na výstavy i doprovodný program!

754-side.webp

Spisovatel, publicista a textař písniček Jan Krůta pokřtí v MUD* svou jubilejní 35. knihu

2/11/2023 od 18.30 / Šímova síň

MŮJ DOMOV – MŮJ SVĚT (19. století) – tak zní název třetího dílu velkého historického přehledníku světové a české historie pro lidi, kteří, jak uvádí spisovatel, publicista a textař písniček Jan Krůta: „neměli štěstí na dobré učitele dějepisu“.

Století po století, rok po roce, encyklopedická sbírka nejdůležitějších okamžiků 19. století pro „obyčejné hlavy“. Století jako dobrodružný seriál. Čeští velikáni bez svatozáře.

Vertikální pohled na souvislosti událostí světa, českých zemí, českých regionů a „malé historie“ jedné z vesnic, kudy šel život na vlastní nohy.

Třetí díl trilogie.

  1. díl MŮJ DOMOV – MŮJ SVĚT (1.–15. století)
  2. díl MŮJ DOMOV – MŮJ SVĚT (16.–18. století)
  3. díl MŮJ DOMOV – MŮJ SVĚT (19. století)
Více

Století páry, jak se občas 19. století nazývá, je pro Čechy přelomem. Český národ si sám sebe začal znovu uvědomovat a chtěl být viděn. Začalo se velkou obnovou pozapomínaného jazyka. A ve snaze se rychle vyrovnat větším a probuzenějším národům, objevily se Rukopisy s velkým R. Zlomky pravděpodobně velké starou češtinou psané literatury byly explozí, která poznamenala celé 19. století. Měli jsme přímo hmatatelný důkaz, že český národ v historii existoval jako sebevědomé společenství lidí mluvící a tvořící vlastním jazykem. Skoro do konce století vznikala jedinečná umělecká díla, inspirována údajně náhodnými nálezy, na kterých vyrůstalo moderní češství. Problém je, že se dodnes vedou spory o tom, zda ony Rukopisy nejsou podvod. Dodnes nebylo dokázáno, že jsou, nebo nejsou skutečnými historickými památkami nebo zda vznikly v prvních desetiletích devatenáctého století téměř geniálním umem a šikovností kohosi, kdo s dobrou vůlí pomoci probuzení českého národa, klamal tak geniálně, že si ani dnes nejsme jisti.

Uprostřed čilého dění vyrůstali velikáni, kteří rychle přerůstali v sochy a dodnes jsou vykládáni jako voskové figuríny, ačkoliv to byli normální smrtelníci se svými ješitnostmi, pílí i leností, poctivostí i podvůdky.

Jak to vlastně bylo s romantickým hrdinou Karlem Hynkem, který v reálném životě prožíval peklo boje o vlastní sexuální orientaci a podle toho trápil sebe i své okolí ? Co je pravdy a otřepaných báchorkách o Havlíčkově „vyhnanství“? A jak statečně prožívali někteří bájný rok 1848? A jací skrytí hrdinové národního probuzení se objevovali třeba v postavách Pudivítra Vojty Náprstka, neskutečně podnikavého a štědrého mecenáše Josefa Hlávky nebo drsným životním osudem nejznámějšího pražského kolovrátkáře?

735-side.webp

Milý Komenie…: Jsme opravdu národ Jana Amose Komenského?

Komponovaný pořad v MUD*

26/10/2023 od 19.00

Komponovaný pořad věnovaný jednomu z největších českých myslitelů, filosofů, spisovatelů a pedagogů J. A. Komenskému, je především dialogem. Dialogem mezi účinkujícími s J. A. Komenským, s dobou, ve které žil, s hudbou Lenky Kozderkové a organizátoři doufají také v dialog s diváky. Je to pořad složený především z myšlenek J. A. Komenského. Pořad, ve kterém se budou klást otázky a budou se hledat na ně odpovědi, například:

  • Proč poslední biskup Jednoty bratrské nebyl do dneška vyslyšen ve svém volání po víře, která spojuje a nerozděluje?
  • Proč myšlenky J. A. Komenského vyhledáváme i po 400 letech?
  • Proč systém vzdělávání, který J. A. Komenského zaváděl v 17. století, jsme nenaplnili ani ve 21. století?

Budeme pátrat po tom, co znamená učení Komenského pro dnešní dobu, čím nás inspiruje a čím nás může obohatit. Komenský by nechtěl, abychom jej pouze obdivovali jako moudrého, jehož moudrost je dnes mnohdy vnímaná s lítostí, protože si myslíme, že nemá žádný význam. Chtěl by však, abychom konali.

Účinkují: Milena Steinmasslová, František Kreuzmann
Hudba: Lenka Kozderková Šimková – flétna

Vstupenky ve výši 100 Kč je možné koupit na recepci MUD* nebo online na platfomě GoOut

740-more-1.webp 740-more-2.webp 740-more-3.webp
740-side.webp

Pásmo krátkých filmů s režisérem Petrem Januschkou

Biograf v MUD*

17/8/2023 od 20.30

Šímova síň

Průvodcem tohoto filmového večera bude mladý režisér Petr Januschka, který zde uvede nejen jeho nový OSTROV SVOBODY. Tento úspěšný snímek obdržel mj. Cenu české filmové kritiky v kategorii Nejlepší krátký film pro rok 2022. Dále vám představíme studentský film VINLAND od Martina Kuby, který v témže roce vyhrál Českého lva v kategorii Cena Magnesia za nejlepší studentský film. A do třetice se společně podíváme také na KARLU ANEB TAK TROCHU ROAD MOVIE od Idy Ralevské.

Vstupenky kupujte na recepci MUD* nebo online na platformě GoOut (ZDE)

710-more-1.webp 710-more-2.webp 710-more-3.webp 710-more-4.webp 710-more-5.webp 710-more-6.webp
Více

Ostrov svobody / Petr Januschka / Česko 2022 / 26 min – Krátký film o lásce a svobodě. Píše se rok 1981 v komunis­tickém Československu a mladý muž Jindřich (Jiří Mádl) se na palubě charterového letu na Kubu překvapivě setkává se svou láskou z dětství Evou (Judit Bárdos). Okamžitě navážou rozhovor a s každou odpovědí, s každým zábleskem či nechtěným dotykem staré pouto znovu ožívá. Netuší, že brzy budou stát před možná nejtěžším rozhodnutím svého života.

Vinland / Martin Kuba / Česko 2022 / 34 min – Jako mnoho dalších se i Daniil rozhodl opustit rodnou Gruzii a vydat se do Prahy za lepším výdělkem. Původní profesí učitel přijímá práci mezi ukrajinskými dělníky ovládanými ruským bossem Sergejem a stává se kolečkem v mechanismu zneužívání práce ilegálních přistěhovalců. Jednoho dne je nečekaně povýšen, ale to jen stupňuje jeho zoufalství ze situace, ze které je tak těžké uniknout. Rád by se vrátil zpět domů, ale nesvoboda pracovního prostředí i počínající vztah se zdravotní sestrou Julií tento krok činí čím dál tím komplikovanějším… Vinland se vydává do prostředí jedinců, na jejichž práci jsme závislí, o nichž ale víme jen málo, protože jejich identita mizí v okamžiku, kdy odevzdají svůj cestovní pas do rukou mafiánů, jimž jde především o výdělek.

Karla aneb Tak trochu road movie / Ida Ralevská / Česko 2021 / 26 min – Tak trochu roadmovie aneb příběh Karly, nešťastné panny, kterou si v den jejich narozenin splete s prostitutkou tak trochu jinak nešťastný Josef.

710-side.webp

Benešovská muzejní noc 2023

9/6/2023 od 16:00 do 22:00

I letos se Muzeum umění a designu Benešov ve spolupráci s Muzeem Podblanicka zapojí do Festivalu muzejních nocí.

Začínáme už ve čtyři hodiny odpoledne, kdy v Městské výstavní síni (v předsálí Městské knihovny) pořádáme dětskou vernisáž projektu Benešov očima dětí. Jedná se o několik uměleckých intervencí do prostoru a instalací, které postupně vznikaly v rámci projektové výuky v MUD* za pomoci všech druháků až páťáků benešovské ZŠ Dukelská. Během 14 setkání si děti vyzkoušely role architektů, urbanistů, landartistů a sochařů, práci s barvou, sádrou, dráty, kresbu, tvorbu koláží, navrhování i koncepční přemýšlení.

V 17.00 společně s edukátory vyrazíme na Klášterku. Když bude pěkné počasí, budete si moci vyzkoušet malování v plenéru. Třeba po vzoru Vladimíra Cidlinského. A právě na prezentaci života a díla tohoto benešovského malíře a učitele se o dvě hodiny později zaměří komentovaná prohlídka jeho výstavy s kurátorem Pavlem Liškou.

Závěr Benešovské muzejní noci bude patřit hudbě. Ve 20.00 vystoupí v Šímově síni kytarové duo Šimanský Niesner.

Vstup na všechny akce pořádané MUD* v rámci letošní Benešovské muzejní noci je zdarma. Rádi vás uvidíme také v naší muzejní kavárně, kde si můžete odpočinout od starostí všedního dne a strávit nevšední okamžiky třeba nad naší kávičkou nebo sklenkou vína a dobrou knihou. Těšíme se na Vaši návštěvu.

703-more-1.webp
703-side.webp

ZVEME VÁS NA NEDĚLNÍ PERFORMATIVNÍ PROCHÁZKU PO BENEŠOVĚ S AGRONAUTS* COLLECTIVE

Nevšední zážitek pro děti i dospělé

14/5/2023 od 16:00

V těchto dnech je v Benešově na umělecké rezidenci Agronauts* Collective. V rámci doprovodného programu k aktuální výstavě Logika růstu, kterou můžete až do konce srpna vidět v MUD*, připravili performativní akci s názvem Future bodies. Pokud přemýšlíte, jak naložit s nadcházejícím nedělním odpolednem, přijďte v neděli v 16h na recepci MUD*. Společně s hostujícím uměleckým týmem budete moci okusit trochu z jejich přístupu na vlastní kůži, „propadnout se v čase“ nacházením soch a obrazů těl ve veřejném prostoru a následně spoluvytvářet nová těla pro životní situace současného světa.

Akce je pro všechny zájemce zdarma.

694-more-1.webp 694-more-2.webp 694-more-3.webp 694-more-4.webp
694-side.webp

Jóga v muzeu / Dílna pro děti

Každé úterý od 17 do 18h. Začínáme 2. května 2023

2/5/2023

S prvním letošním sluncem opět otevíráme odpolední paralelní program pro dospělé a děti. Pro dospělé nabízíme 60 minut jógy s certifikovanou lektorkou. Děti si paralelně ve vedlejší lektorské dílně mohou výtvarně zařádit pod vedením našeho muzejního edukátora.

Závazná přihláška ZDE

683-more-1.webp
683-side.webp

Dny architektury v MUD / Workshop na téma: Benešov – stavíme město

2/10/2022

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

neděle 2/10/2022 | od 15:00 | sraz na recepci MUD

Dny architektury – tak se jmenuje nejrozsáhlejší festival o architektuře, který proběhne na přelomu září a října v Česku i na Slovensku. I tentokrát se do něj zapojí MUD. Na neděli 2. října jsme připravili workshop, kde si ukážeme, jaké to je být urbanistou.

Více

Masarykovo náměstí v Benešově se stane naším zadáním a my skrze rozdělené role s různými handicapy zjistíme, jaké faktory určují kvalitu náměstí a co by se na tom našem dalo zlepšit. S edukátory MUD Martinem Vlčkem a Nicole Langrovou se zamyslíme nejen nad funkčností, ale i estetikou, a to v různých ročních obdobích, denních dobách i počasí.

Workshop je koncipován pro všechny věkové skupiny. Dorazit na něj mohou jako dospělí, tak děti s rodiči nebo mládež.

Program je zdarma

553-side.webp

Jóga v muzeu / Dílna pro děti

21/9/2022

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ ZDE

Novinkou v doprovodných programech je středeční jóga v MUD. Od 17:00 do 18:30 nabízíme pro dospělé 90 minut hatha jógy s certifikovaným lektorem. Účastníci kurzu by mohli uvítat možnost paralelní dílny pro děti od 5 let. Můžete si tedy v klidu zacvičit jógu, zatímco se bude o děti v lektorské dílně MUD starat edukátor.

středa 21/9/2022 17:00–⁠18:30

Cena: 1 lekce jógy (90 min): 120 Kč (bez dílny pro děti); v případě lekce jógy s využitím dílny pro děti: 170 Kč (1 dospělý + 1 dítě).

Podložku na jógu a vhodné oblečení na jógu s sebou.

549-side.webp

Benešovská muzejní noc 2022

4/6/2022

MUD, Malé náměstí 74, Benešov / od 13–⁠22h

Všechny vás srdečně zveme na tradiční Benešovskou muzejní noc, kterou MUD spolupořádá s Muzeem Podblanicka, p. o. Těšit se můžete na několik komentovaných prohlídek, tvůrčí dílny pro děti, SWAP (výměnu) pokojových květin a knih před muzeem, divadelní představení ZUŠ Josefa Suka Benešov nebo na jazzový koncert. Po celou dobu muzejní noci bude otevřena příjemná muzejní kavárna.

Plakát k dispozici ZDE
Podrobný program k dispozici ZDE

526-side.webp

Tvůrčí dílna MUD na Benešovském jarmarku

1/5/2022

Až se v neděli 1. května vydáte na tradiční Benešovský jarmark, nezapomeňte se s dětmi zastavit na tvůrčí dílně. Budeme společně vyrábět mozaiky. Stánek máme přímo před budovou muzea na Malém náměstí. Rodiče si zároveň budou moci vychutnat lahodnou kávu z muzejní kavárny servírovanou přímo z okna MUD.

519-side.webp

KINO / Malířka a zloděj

1/12/2021

Promítání filmu Malířka a zloděj v Kině Benešov od 18:30 hodin. Film doplňuje výstavu Homo Tempus. Po filmu bude následovat diskuze s malířkou Barborou BARBAR Kysilkovou a Alenou Ochepovsky, kurátorkou výstavy

Mladá česká umělkyně Barbora Kysilková žijící v Oslu je zoufalá z krádeže svých dvou obrazů. U soudu osloví jejich zloděje a poprosí jej, aby jí stál modelem pro portrét. Postupně se začne vytvářet zvláštní, těžko uvěřitelný vztah a zároveň vzniká neoddělitelné pouto, které tyto lidské bytosti spojí navždycky. Původně krátký dokument o jedné loupeži se proměnil v mnohovrstevnatý příběh o kreativním procesu, meandrech lidských vztahů, možnosti dostat druhou šanci a smyslu života jako takového. Výjimečný dokument režiséra Benjamina Ree s českou stopou, nadchnul festivaly, kritiky i diváky po celém světě.

Více

Po promítání filmu proběhne v kině debata s malířkou Barborou BARBAR Kysilkovou a Alenou Ochepovsky, kurátorkou výstavy Homo tempus / Barbar, která je nově otevřena v Muzeu umění a designu Benešov (MUD). Speciálně tento večer bude muzeum otevřeno až do 22:30 hodin. Se vstupenkou na film navíc získáte slevu na vstupné.

Film se stopáží 102 min bude promítán v kině Benešov v originálním anglicko-norském znění s českými titulky. Režie: Benjamin Ree
vstupné: 80 Kč
Kino Benešov / Poštovní 8 / www.kinoagentura.eu
TRAILER DOKUMENTU ZDE

473-side.webp

MUZEJNÍ NOC 2021

26/6/2021

Celý program i vstup na akce v rámci Muzejní noci v MUD je zdarma. Přijít zdarma do MUD můžete celý den i mimo plánovaný program od 10 do 22 hodin. Otevřena bude i venkovní zahrádka před muzeem.

Více

PROGRAM

16:00 – 17:00
Všední dílna pro děti
od 6 – 13 let (edukační program k výstavě Všednost)
Řeč těla, pantomima, mimika, hlas a gesta. Ztělesnění hmotných objektů neživého světa, přírodních úkazů, času či snů. Na kreativní dílně se s dětmi staneme živoucími artefakty našich domovů a poznáme tak novou výstavu v MUD s názvem Všednost.
Kapacita omezena. Hlaste se prosím předem na email drexlerova@mudbenesov.cz nebo na tel. číslo: 603 914 507

17:00 – 18:00
Kurátorská komentovaná prohlídka výstavy Všednost
První komentovaná prohlídka nové výstavy je tady! Provedou vás její kurátorky Markéta Hornerová a Barbora Pavliš.

18:00 – 19:00
Kurátorská komentovaná prohlídka výstavy Crashtest 11 / Na rozhraní
Po komentovce výstavy Všednost vás všechny na zveme na pokračování na výstavu Na rozhraní do suterénu MUD.

19:00 – 20:00
Kurátorská komentovaná prohlídka výstavy Všednost
Komentovaná prohlídka nové výstavy Všenost! Provedou vás její kurátorky Markéta Hornerová a Barbora Pavliš.

20:00 – 21:30
Katarzia v MUD*
Koncert slovenské producentky a textařky, žijící v Praze. Její texty jsou charakteristické otevřeně pojmenovanými momenty a příběhy z našich životů a vztahů. Má na kontě čtyři studiová alba. Právě s posledním, albem Celibát, přijede poprvé i do Benešova.

440-side.webp

muzejní noc 2019

25/5/2019

10:00 - 22:00

Všechny vás srdečně zveme na tradiční Muzejní noc, kterou zahájíme už v 10 hodin dopoledne otevřením kavárny před muzeem. Muzejní noc pokračuje odpoledne grilováním na dvorku muzea, koncertem nebo prohlídkou Karlova. Bude se na vás těšit tým muzea.
Na všechny akce je vstup zdarma. Pro případ, že by nám venku pršelo na hlavu, se nic z programu neruší, jen se přesuneme pod střechu.
KOMPLETNÍ PROGRAM NÍŽE:

Více

10:00—20:00
před MUD/kavárna
Pojďme spolu oživit Malé náměstí a dát si před muzeem kávu, buchtu nebo menší snídani. Vše bude k dispozici po celý den v kavárně v přízemí muzea.

10:00—20:00
před MUD
Vyměň kytku
Celý den si budete moci zdarma vyměnit své milované kytičky s ostatními! Přijďte si pro nové kousky do vašich pokojů.
Jak to celé funguje? Přinesete – odnesete :) Nezáleží kolik kusů donesete, každý odřezek se počítá.

13:00—15:30
MUD/sraz na recepci
Výtvarná dílna pro děti
Postav si svou galerii
Tímto programem děti vtáhneme do samotného zákulisí muzea. Dozví se, jaké profese jsou potřeba pro chod instituce, k čemu muzeum vůbec slouží a o co vše se stará nebo čím vším si musí dílo projít, než se dostane na výstavu. V poslední části programu se rozdělíme do několika profesních skupin, kde budeme budovat zázemí pro vytvoření celého projektu vlastní zmenšené galerie a výstavy.
Pro děti 6–12 let. Kapacita omezena, doporučujeme se přihlásit předem na kontaktu
603 914 507/d­rexlerova@mud­benesov.cz

15:00—15:50
Procházka Karlovem/sraz před MUD
Procházka Karlovem nás zavede do nejstarší osídlené části Benešova, kde si povíme o zajímavých místech a o historii města. A jaká místa v rámci procházky navštívíme?
radnice – hotel Bellevue Karlov – zvonice – minoritský klášter – kostel sv. Mikuláše – Villaniho park – židovský památník – židovský hřbitov – park Klášterka

16:00—16:50
u zříceniny minoritského kláštera Na Karlově
Loutkové divadlo/Kyklopci
Jak se vypořádat s podivuhodnou rodinou Kyklopů, kteří rádi zpívají, jsou tak trochu superhrdinové a vůbec se dost liší od lidí? Dokážou být mezi námi šťastní? Interaktivní pohádka o každodenních životních nástrahách a patáliích rodinky, která se zjevně liší od té naší lidské. Po vyslovení kouzelného zaříkadla čeká děti legrační překvapení.

16:00—22:00
dvorek MUD
Zahájení grilovací sezóny
Za muzeem máme útulný dvorek s řadou soch od významných českých umělců. Právě tam se bude i grilovat!

17:00—19:00
MUD/lektorská dílna
Workshop/Udělej si květinový věnec do vlasů
Přijďte si uvít ten nejhezčí květinový věnec do vlasů, který z vás udělá opravdovou a nefalšovanou letní vílu.

17:00—19:00
MUD/lektorská dílna
Dílna pro děti/Maxipes Fík
Připravme se na velký pohádkový maraton Maxipsa Fíka, který proběhne večer v Šímově síni.
V lektorské dílně si budeme při poslechu Fíkových dobrodružství omalovávat speciální Fíkovské omalovánky a vyrobíme pár placek. Pro všechny, neomezeno věkem!

18:00—19:00
MUD/sraz na recepci
Komentovaná prohlídka všech výstav s kurátory
Přijďte na prohlídku všech 5 výstav MUD. Tři nové měly svou vernisáž před pár dny. Provedou vás jimi kurátorky Lenka Škvorová, Alena Bartková a Markéta Hornerová.

19:00—22:00
MUD/Šímova síň
BIOGRAF MUD
Maraton pohádky Maxipes Fík
Příhody malé holčičky Áji a jejího kamaráda velkého psa, maxipsa Fíka.
Kde se vzal Fík? Jednou přinesl tatínek Áje štěně. Holčička pojmenovala pejska Fík. Fík strašně rychle rostl – vyrostl z krabice od bot, z košíku i z boudy. A jak se stalo, že přestal růst? Jednou, těsně potom, co se naučil mluvit, vypil celý sud piva. A od té doby už nerostl. V rámci Muzejní noci se podíváme na všech třináct epizod oblíbeného seriálu ze 70. let, který vznikl na motivy knihy Rudolfa Čecha a výtvarníka Jiřího Šalamouna.

19:00—22:00
dvorek MUD
Jazzový koncert
Miroslav Hloucal Quartet
Miroslav Hloucal Quartet je projekt trumpetisty Miroslava Hloucala, který si přizval ke spolupráci jedny z nejlepších česko-slovenských jazzových muzikantů, s nimiž se setkal již
dříve v jiných jazzových projektech v roli sidemana. Miroslav Hloucal Quartet hraje převážně autorskou muziku, ale nebrání se ani kompozicím mnoha jazzových velikánů.

21:00—21:30
Noční procházka Karlovem/sraz před MUD
Procházka Karlovem nás zavede do nejstarší osídlené části Benešova, kde si povíme o zajímavých místech a o historii města. A co všechno v rámci procházky navštívíme?
radnice – hotel Bellevue Karlov – zvonice – minoritský klášter – kostel sv. Mikuláše – Villaniho park – židovský památník – židovský hřbitov – park Klášterka

22:00—neděle 9:00
Už vaše děti někdy spaly v muzeu? Nebo často usnou u filmu či pohádky? S kartáčkem, spacákem, karimatkou a oblíbeným plyšákem u nás mohou zůstat na přespání na Fíkovském maratonu!
Pro děti od 7 do 13 let. Informace: 603 914 507/d­rexlerova@mud­benesov.cz

141-side.webp

Muzejní noc Benešov

2/6/2018

Všechny vás srdečně zveme na tradiční Muzejní noc kterou zahájíme už v 10 hodin dopoledne otevřením „kavárny“ před muzeem
kde se můžete s rodinou zúčastnit zajímavých workshopů. Muzejní noc pokračuje odpoledne grilováním na dvorku muzea.

Více

10:00 OTEVŘENÍ „KAVÁRNY“ PŘED MUZEEM
Náměstí je prostor k setkávání. Pojďme spolu oživit Malé náměstí a dát si před muzeem kávu
buchtu nebo snídani.

10:00 CELODENNÍ WORKSHOP VÝROBY PLACEK Z KOLÁŽÍ
/v „kavárně“ před muzeem
Budeme stříhat
lepit
recyklovat
můžete si vyrobit vlastní placku! K dispozici budou staré časopisy
plakáty i látky
nebo si placku můžete také dokreslit sami. Vhodné pro děti i dospělé.

10:00 OTEVŘENA VÝSTAVA „ZNÁTE NAŠE SVÁTKY?” / SOUTĚŽ – TVŮJ NOVÝ SVÁTEK
/Experimenta na Masarykově náměstí
Děti
zapojte se do naší soutěže a vymyslete nový svátek. Nechte se inspirovat výstavou a nakreslete a v pár větách popište své nápady. Fantazii se meze nekladou! Se jménem
věkem a kontaktem je odevzdávejte na výstavě v Experimentě. Nejlepší nápady budou oceněny krásnými cenami.

10:00 ZAHÁJENÍ PROGRAMU „BENEŠOV TECHNICKÝ A INDUSTRIÁLNÍ“ – CELODENNÍ AKCE
/v „kavárně“ před muzeem
Komponovaný den procházek a výletů za technickým a industriálním dědictvím města a jeho okolí. Cesta autobusem bude za symbolické jízdné
kromě návštěvy řady zajímavých objektů a povídání o nich Vás čeká i nějaké to překvapení
tekuté občerstvení po cestě i výjimečná možnost navštívit opět výstavu „Benešov technický a industriální“. Na akci je z kapacitních důvodů nutná rezervace. Více informací na našem webu nebo facebooku.

13:30 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY „NAŠE OSMIČKY“
/v Muzeu Podblanicka
Přijďte se zamyslet nad milníky našich dějin na výstavu „Naše osmičky” do prvního patra muzea. Připravena je pro Vás zajímavá komentovaná prohlídka této výstavy.

14:00 OTEVŘENÍ DVORKU MUZEA S GRILOVÁNÍM
Za muzeem máme útulný dvorek s řadou soch od významných českých umělců. Budeme společně grilovat!

15:00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA REKONSTRUOVANÝCH PROSTOR MUZEA
/sraz v přízemí muzea
Přijďte se podívat
jak rekonstruujeme Muzeum umění a designu. Je to jedinečná možnost vidět prostory naší budovy bez obrazů
soch a dalších uměleckých děl. Co chystáme a na co se můžete těšit? Jak bude vypadat nová tvář muzea? To vše Vám ukáže pověřená ředitelka muzea Lenka Škvorová.

16:00 KNIHAŘSKÝ WORKSHOP – VYROB SI SVŮJ SEŠIT
/v „kavárně“ před muzeem
Slož
svaž
sešij
pokresli
navrhni. Vytvoříme spolu originální sešity! Budete si moc vyrobit vlastní obálku
vymyslet vlastní formát
každý sešit bude jedinečný. Vhodné pro děti i dospělé.

17:00 AUTORSKÁ KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY PAVLA SEQUENSE – ÚHEL POHLEDU
/Městská výstavní síň na Malém náměstí
Pavel Sequens se benešovské veřejnosti představil již na prosincovém Salonu výtvarníků Benešovska. Jeho dílům vévodí jasná inspirace surrealismem
reálně zachycené postavy se proplétají se světem snů a nočních můr
kde neplatí žádná pravidla. Sám autor ke své tvorbě říká
že je to zdravé šílenství
které mu umožňuje nacházet skrz svou tvorbu pocity absolutní svobody.

17:00 ČTENÍ DOBOVÉHO TISKU Z ROKU 1968
/v Muzeu Podblanicka
Literárně – dramatický soubor ZUŠ Josefa Suka Vám skrze dobové texty přiblíží dobu roku 1968.

18:00 PROHLÍDKA KARLOVA
/sraz před muzeem
Uvědomujeme si působivost míst
kudy běžně procházíme? Jakou mají historii a jak kdysi vypadaly? Podíváme se na Karlov
na první osídlené místo v Benešově a připomeneme si jeho historii.

18:40 VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE „ZNÁTE NAŠE SVÁTKY?“
/u zříceniny minoritského kláštera Na Karlově
Jaký zajímavý svátek by děti chtěly slavit? Představíme a oceníme vybrané nápady z květnové soutěže! Pozor
soutěžní návrhy můžete až do 14 hodiny odevzdávat v Experimentě na Masarykově náměstí.

18:45 BUCHTY A LOUTKY – LOUTKOVÉ DIVADLO PRO DĚTI
/u zříceniny minoritského kláštera Na Karlově
Legendární pražské loutkové divadlo Buchty a loutky zahraje pohádku Kocour v botách
volně na motivy knihy Charlese Perraulta. Žili byli tři bratři a tatínek jim nechal dědictví… Nejstarší syn dostal mlýn
prostřední peníze a nejmladší
hm
na toho zbyl jen kocour. Cha chá
jen obyčejný kocour? Ale pozor
on tak docela obyčejný není
on totiž mluví! A dokáže taky ledacos vymyslet a zařídit
třeba princeznu nebo… Nevěříte?
Tak se přijďte podívat!

19:00 JAZZOVÝ KONCERT IGORA OCHEPOVSKYHO
/na dvorku muzea
Koncert hudebního skladatele a kytaristy
který má na kontě kromě čtyř Studentských Thálií a výhry MoneyPolo Talent 12 i výhru v soutěži Jazz Fruit 2017. Se svou kapelou vydal minulý rok nové jazzové album I’m the Wind. Budeme se na Vás těšit v 19 hodin při nevšedním jazzovém kytarovém zážitku.

20:00 KONCERT SABINY LUDÁNYIOVÉ
/v Muzeu Podblanicka

21:00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY „NAŠE OSMIČKY“
/v Muzeu Podblanicka
Přijďte se zamyslet nad milníky našich dějin na výstavu „Naše osmičky” do prvního patra muzea. Připravena je pro Vás zajímavá komentovaná prohlídka této výstavy.

21:00 NOČNÍ PROMÍTÁNÍ KULTOVNÍHO FILMU CESTA DO PRAVĚKU OD KARLA ZEMANA
/v prostorách ZUŠ
Jeden z nejlepších dětských dobrodružných filmů
který je zároveň průkopnickým dílem světové kinematografie. Vypráví příběh čtyř chlapců
kteří se vydají na dřevěné loďce proti proudu času.

23:00 NOČNÍ ČTENÍ Z KNÍŽKY PŘED SPANÍM V MUZEU
/v prostorách ZUŠ
Už Vaše děti někdy spaly v muzeu? Nebo často usnou u filmu či pohádky? S kartáčkem
spacákem a oblíbeným plyšákem u nás můžou zůstat na přespání! Pro děti od 7 do 13 let. Rezervace nejpozději do 31. 5. 2018 na adrese vackarova@mudbenesov.cz

Vstupem na tuto akci souhlasíte s pořizováním audiovizuálních záznamů v prostorách
kde se akce odehrává. Pořízené audiovizuální záznamy mohou být využity na webových stránkách MUD a sociálních sítích.

12-side.webp