Přednáška Radkina Honzáka v MUD

15/12/2022

Osobnosti úžasné a porouchané –⁠ právě na toto téma bude ve čtvrtek 15. prosince od 18:30 přednášet v Šímově síni MUDr. Radkin Honzák. Tento renomovaný a moudrý psychiatr a psychoterapeut se často zamýšlí nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým. Hledá – a také nalézá – odpovědi na otázky, co všechno nám to přináší. Tentokrát se bude věnovat obtížně definovatelnému pojmu osobnost, svůj výklad doprovodí informacemi o některých zajímavých osobnostech 19. a 20. století, zejména pak těch, které ve své době dostávaly do vypjatých situací, v nichž se tříbí charaktery.

Vstupenky je možné koupit na recepci MUD nebo on-line přes GoOut

584-more-1.webp
584-side.webp

Přednáška Zakletá hmota: Design a materiál

13/12/2022

Až do konce února 2023 probíhá v MUD* výstava Archeologie designu. V rámci doprovodného programu jsme pro vás připravili kromě komentovaných prohlídek také tematické přednášky a diskuse se zajímavými hosty. První z nich se pod názvem Zakletá hmota: Design a materiál uskuteční 13. prosince od 17.30. Zástupci materiálového výzkumu a specializované průmyslové výroby Richard Vodička (egoé studio), Norbert a Tom Kostřicovi (Novito) a Adam Železný (studio Prám) představí své pojetí problematiky hmoty a jejích zákonitostí v designu. Vstup zdarma.

600-side.webp

Fenomén Vlasta Burian

25/4/2022

O Burianově životě, povaze a umění vypráví historik, zpěvák a herec Jiří Bartoloměj Sturz v hudebně-literárně historickém pořadu. Jeho součástí jsou hudební ukázky z Burianovy filmové a kabaretní produkce, které na akordeon doprovází Michaela Prokopcová.

Divadelní a filmový herec – komik, divadelní ředitel. Muž charakteristického výrazu i osudu, který si vysloužil okázalý přívlastek „král komiků“. Osudy tohoto umělce nejsou jen odrazem vývoje divadelní a filmové kultury, ale také osudů celé společnosti mladé Československé republiky, doby protektorátu a poválečných událostí. Vlasta Burian, jako člověk zcela apolitický, bezmála dětského naturelu se díky své popularitě stal svého druhu barometrem, a také obětí událostí ve výrazných časových periodách našich dějin.

518-side.webp

PŘEDNÁŠKA PROF. ROSTISLAVA ŠVÁCHY

5/11/2021

od 18 hodin, vstup zdarma s rezervací

Přednášky je přesunuta z 28. 9. 2021. Rezervace z tohoto data platí. Pokud byste ji chtěli změnit, napište nám.
Vstupenku na ni si můžete rezervovat zde nebo na pokladně MUD.

Historickým centrům obcí v Čechách i na Moravě hrozí, že nová výstavba naruší jejich charakter. Klub Za starou Prahu proto od roku 2002 uděluje cenu za stavby, které tato centra nepoškozují, nýbrž obohacují, a můžou se proto stát dobrým příkladem pro ostatní.

Více

Přednáška místopředsedy Klubu prof. Rostislava Šváchy ukáže posluchačům úspěšné stavby z této soutěže a seznámí je s debatami, jaké pak o nich vedli památkáři a fanoušci nové architektury. Upozorní pak na stavby z Benešova od architektů Ladislava Lábuse, Markéty Cajthamlové, Šárky Holišové Šochové a Hynka Holiše, které se v soutěži Klubu probojovaly do jejího finále.

462-side.webp

Do Japonska za architekturou

13/5/2021

→ → → LIVE STREAM SLEDUJTE ZDE ← ← ←

Po cestovatelské přednášce o indickém Chandigarhu se vydáme do Japonska, přesněji na jeho hlavní ostrov Honšú. Projdeme ho lehkým krokem poutníka se zálibou v architektuře. V křesťanských chrámech a muzeích budeme hledat odkazy na tradiční japonskou estetiku, která se zde propojuje s podněty proudícími z Evropy.

Více

Prozkoumáme mimo jiné neočekávané vazby mezi Českem a Japonskem vybudované zejména v první polovině 20. století. V Japanu působilo několik původem českých architektů (Antonín Raymond, Jan Josef Švagr a další), kteří významně ovlivnili směřování zdejší moderní architektury. Zaměříme se na Švagrovu poslední japonskou realizaci – kostel v Osace (Toyonaka church) a Raymondův poválečný betonový chrám v Tokiu (St. Anselm’s church). Zastavíme se i ve futuristické tokijské katedrále od Tadea Anda, která připomíná roztažená křídla ptáků.
Poté přeskočíme na současnou stavební produkci – přesněji dvě muzea, jedno zaměřující se na vystavování designu opět od T. Anda, které se nachází v Tokiu (21_21 DESIGN SIGHT) a druhé poblíž jezera Biwa v Moriyamě (Sagawa Art Museum), ke kterému přináleží čajový dům od slavného mistra keramiky Raku Kichizaemona.
Závěrem se zamyslíme, jaké podněty mohou malé japonské domy “kyosho jutaku” nabídnout Benešovu, který trpí nedostatkem stavebních parcel. Vrátíme se tak obloukem k jednomu z témat, o kterém pojednává výstava DŮM X MUD.

420-side.webp