hudba

Vánoce v rytmu swingu

Swing Melody Quartet opět v MUD

7/12/2024 od 18.00

Do nově zrekonstruované Šímovy síně jsme už podruhé pozvali, tentokrát v čase adventním, čtveřici vynikajících profesionálních hudebníků a hudebnic, která se zaměřuje na nejslavnější éru jazzu, a tou je swing. Minule si SWING MELODY QUARTET svým interpretačním uměním a elánem doslova podmanil benešovské publikum.

Vstupenky si můžete koupit osobně na recepci MUD v době otevírací doby muzea nebo ONLINE ZDE.

Více

Zazní nejen americké swingové evergreeny, ale také české písně 30. let, které tak brilantně uchopili R.A. Dvorský, O. Nový nebo orchestr Karla Vlacha. Krása, šarm a elegance interpretů… to vše lze nalézt u SWING MELODY QUARTET!

Předprodej vstupenek ve výši 250 Kč na adventní koncert v MUD bude zahájen v druhé polovině září jak na recepci muzea, tak i prostřednictvím online platformy GoOut.

856-side.webp

Šímovu síň na konci listopadu rozezní tzv. stará hudba

Duo Sycha&Dvořák: Stopy folkloru v barokní hudbě

24/11/2024 od 18.00

Svérázná dvojice hudebníků představí v Šímově síni MUD v neděli 24. listopadu posluchačsky vděčný program zaměřený na hudbu 17. a 18. století hraný na dobové nástroje a dobově poučeným stylem. Jedná se o temperamentní hudbu s lidovými prvky, se specifickými ozdobami a charaktery, které dokreslují oba hráči svou improvizací. V programu zazní skladby z Itálie, Anglie, Wallesu, Irska, Skotska, Maďarska a Rumunska.

Jiří Sycha (barokní housle)
Filip Dvořák (cembalo)

Vstupné dobrovolné

Více

JIŘÁ SYCHA je absolventem kroměřížské Církevní konzervatoře. Zde studoval hlavní obor housle, věnoval se však i studiu skladby a dirigování. V roce 2003 se stal vítězem stipendijní soutěže Yamaha. Poté byl přijat ke studiu na Staatliche Hochschule für Musik Trossingen (Německo), kde s vynikajícími výsledky vystudoval hru na barokní housle u profesora Antona Stecka. Působil jako komorní i sólový hráč či koncertní mistr se soubory Instrumenta musica Dresden, Musica Florea, Collegium marianum, Musica figuralis, Hipocondria ensemble, Concerto Avensis, Wranitzky Kapelle. Během své studijní a koncertní praxe v oblasti staré hudby spolupracoval s řadou renomovaných osobností jako je P. McCreesh, A. Spering, R. Gini, T. Albert, R. Allessandrini, Ch. Toet, M. Huggett, P. Neumann, R. Lislevand, L. Russel, G.-U. Klein, L. Brünmayr-Tutz, J. Semerádová, R. Hugo, M. Štryncl, V. Luks, M. Comendant. kromě koncertní činnosti se věnuje vyučování houslové hry a kompozici, je znám jako interpret moravského folklóru, na sólových recitálech vystupuje s vynikajícím cembalistou Filipem Dvořákem. V Táboře, kde žije, diriguje od r. 2009 Symfonický orchestr Bolech a je dramaturgem každoroční řady koncertů staré hudby s názvem Táborský triptych.

FILIP DVOŘÁK vystudoval klavír na konzervatoři. V následujícím období jeho zájem směřoval ke studiu cembalové hry a autentické interpretace staré hudby. Je vyhledávaným hráčem bassa continua a zakladatelem barokního souboru Hipocondria ensemble. Spolupracuje s mnoha soubory staré hudby, jako například, Musica Florea, Ensemble Inégal, Haydn ensemble, Viktoria ensemble. Dále je pravidelným hostem Filharmonie Pardubice a účinkuje v mnoha různých, příležitostných komorních formacích a projektech. Významná je spolupráce s houslistou a skladatelem Jiřím Sychou. Úzce spolupracuje s dirigentem Zdeňkem Klaudou a jeho ansámblem L´Armonia Terrena a Markem Štilcem ve Wranitzky Kapelle. Účastní se nahrávacích projektů. Filip Dvořák vyhledává rovněž hudební žánry na pomezí stylů. Je členem jazz-barokní formace Transitus Irregularis. Intenzivně se rovněž zabývá stavbou cembal v cembalářské dílně F. Vyhnálka a příležitostně se věnuje poezii.

855-side.webp

Komorní koncert k Roku české hudby

19/11/2024 od 18:00

MUD* / Šímova síň

Dovolte nám připojit se k oslavám Roku české hudby komorním koncertem učitelů ZUŠ J. Suka Benešov, na kterém zazní skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Josefa Suka.

Více

Známé a oblíbené skladby pro komorní uskupení předneseme s patřičnou pokorou a s úctou k českým velikánům hudebního nebe. Účinkují: Vladimír Michal (housle), Zdeňka Limberská (flétna), Ema Gallová (zpěv), Benjamin Lajda (violoncello/kla­vír), Daniela Veselá (klavír/varhany)
Vstupné dobrovolné

875-side.webp

ŠTĚPÁN KOJAN: AKUSTICKY

koncert v Šímově síni

23/10/2024 od 19.00

Jako leader rockové kapely KEKS hraje Štěpán Kojan od roku 1981. Koncertuje však také sólově (kytara, harmonika , zpěv). Repertoár akustického vystoupení tvoří vlastní autorské písničky o životě a o lásce, kterým nechybí melodičnost, humor a autorův pohled na svět, jež je posluchači sdělován kultivovaným a srozumitelným způsobem.

Vstupenky si můžete koupit na recepci MUD v otevíracích hodinách muzea nebo také online přes platformu GoOut (ZDE).

857-side.webp

Koncert JANY RYCHTEROVÉ A KOL.

Hudba pod širým nebem

23/8/2024 od 19:00

Jana Rychterová je nejenom moderátorka Českého rozhlasu Rádia Junior, kterou můžete v noci slyšet i na Dvojce jako moderátorku Nočního Mikrofóra. Kromě toho je také písničkářka, která si písně skládá, zpívá i doprovází. Zpívá o jídle i smrti, o tanci a víně, nebojí se něhy ani výbušných témat. Na jevišti se pohybuje od čistého folkového písničkářství s kytarou přes šanson a blues až po folkrockovou polohu, to když hraje s celou kapelou. Tentokrát zazpívala komorně s kytarou, na housle ji doprovodil Michal Žára. Na muzejním dvorku zazněla nejenom píseň Argentinec o krásném cvičiteli zumby, Víno či Klimakterická, atmosféru uhladili Tažní ptáci, Anděl z Atlantidy či Aleluja.

FOTO Z KONCERTU: Tereza Culková

848-more-1.webp 848-more-2.webp 848-more-3.webp 848-more-4.webp 848-more-5.webp
848-side.webp

Open Air Festival pohádkových, muzikálových a filmových písní

Koncert žáků benešovské ZUŠ J. Suka

11/6/2024 od 16:00

V úterý 11. června vás srdečně zveme na muzejní dvorek na koncert žáků a žákyň pěvecké třídy Emy Gallové ze ZUŠ Josefa Suka Benešov. Nechme se unést písněmi pohádek, filmů a muzikálů.

V případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční v Šímově síni MUD*.

839-side.webp

KATEŘINA ŠEVIDOVÁ / RECITÁL

2/4/2024 od 19.00

Vystoupení benešovské rodačky Kateřiny Ševidové za klavírního doprovodu Zdeňka Kopeckého. Zazní slavná muzikálová témata, světové evergreeny a hlavně zpěvaččiny písně z nového autorského CD. České, zámořské, anglické i francouzské melodie dostaly jednotící, intimně slavnostní formu.

Přijďte si užít společné chvíle v komorní atmosféře plné známých melodií, osobního humoru a historek v podání osobité „domácí“ zpěvačky.

Koncert má přestávku.

Vstupenky ve výši 180 Kč si můžete koupit na recepci MUD* nebo online přes platformu GoOut

805-more-1.webp 805-more-2.webp 805-more-3.webp
805-side.webp

SUKŮV KOMORNÍ SBOR

Hosté: Carmina Nova

22/3/2024 od 19.00

V pátek 22. března 2024 vás od 19. hodin zveme do Šímovy síně na koncert Sukova komorního sboru. Sbor se rád zúčastňuje charitativních akcí. Koncert pro UNICEF k nim patří. První půlka je věnována Roku české hudby, takže zazní skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka nebo Otmara Máchy. Druhá půlka se ponese v odlehčenějším duchu, takže se můžete těšit na skladby velšského skladatele a hudebníka Karla Jenkinse, norského skladatele Ola Gjelo, českého houslisty a skladatele Jiřího Pavlici nebo dirigenta, hudebního skladatele a klavíristy Jaroslava Ježka.

V rámci hudebního večera vystoupí jako host sbor Carmina Nova z Prahy s dirigentkou Lucií Procházkovou.

Na koncert je třeba si vzhledem k omezené kapacitě sálu zarezervovat předem místa (ZDE)

792-more-1.webp 792-more-2.webp 792-more-3.webp
Více

SUKŮV KOMORNÍ SBOR byl založen v září roku 1982 jako smíšený sbor s názvem Sukův pěvecký sbor. V říjnu roku 1986 se vydělil Sukův komorní ženský sbor a oba sbory existovaly vedle sebe. V prosinci roku 1987 končí smíšený sbor a zůstává ženský Sukův komorní sbor, ve kterém se realizuje 20 zpěvaček. Od počátku až do roku 1994 byla uměleckou vedoucí Dr. Jaroslava Modrochová. Její nástupkyní se stala Helena Sochová. Sbor spolupracuje s různými umělci a tělesy hlavně z regionu. Sbor pravidelně koncertuje v Benešově a okolí, zúčastňuje se různých přehlídek u nás i v zahraničí. Nejúžeji spolupracuje se Sborem benešovských učitelek na festivalových koncertech „Jaro Josefa Suka“ a na vánoční Rybově mši. Svou sezonu pravidelně už víc jak 20 let zahajuje Tříkrálovým koncertem v kostele sv. Anny v Benešově v rámci Tříkrálové sbírky. Získal mnohá významná ocenění. Naposledy v květnu 2023 reprezentoval Benešov na festivalu Choralia Chrudim, kde získal bronzové pásmo. Ale i když je pro členky společenská činnost důležitá, důležitější je radost ze zpěvu a společně prožitých chvil, třeba na letním soustředění.

Prvopočátky komorního sboru CARMINA NOVA sahají do roku 2000. Z tehdejšího 60členného sboru Carmina Vocum se vyčlenilo 12 zpěváků pod taktovkou Jaroslavy Křikavové k jednorázovému projektu s komorním orchestrem Českých Aerolinií. Po provedení projektu již toto malé seskupení zůstalo pospolu a existuje dodnes jako komorní smíšený sbor Carmina Nova (Nová píseň). Za tuto dobu se nevyhnuly změny v obsazení jak v pěveckém, tak na postu sbormistra. Ve vedení se vystřídali Luděk Koverdynský a Jan Krupička. Od roku 2004 citlivě vede sbormistryně Mgr. Lucie Hřebíková, absolventka pedagogické fakulty UK, obor hudební výchova – sbormistrovství. Zázemí sboru poskytuje Římsko-katolická farnost kostela sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze. Repertoár není zdaleka ohraničen pouze duchovní hudbou. Tvoří jej skladby jak ze široké nabídky hudební historie, tak od současných autorů. Každoročně pořádají několik samostatných koncertů a účastní se společenských akcí.

Vstupné dobrovolné

792-side.webp

Koncert kytaristy Adama Pavlíčka

Kytarový večer se žáky ZUŠ J. Suka Benešov

20/3/2024 od 18:00

Adam Pavlíček je kytarista, skladatel a učitel hry na kytaru na ZUŠ J.Suka Benešov. Vydal již dvě sólová kytarová alba a je autorem 5 dílné učebnice hry na kytaru. Na koncertě nejdříve představí své nadané žáky a v druhé části sám zahraje. Zazní skladby z oblasti klasické hudby od 18. do 21. století.

793-more-1.webp 793-more-2.webp 793-more-3.webp 793-more-4.webp
793-side.webp

Šímovka se v únoru rozezní swingem

SWING MELODY

8/2/2024 od 19.00

Je libo Swing či Hot!? Chcete se zasnít a nechat se přenést do časů (ne)dávno minulých? Nechte to na SWING MELODY!!

Swing Melody je profesionální jazzový orchestr, který se zaměřuje na nejslavnější éru jazzu, a tou je Swing. V repertoáru naleznete nejslavnější kousky od Duka Ellingtona, Bennyho Goodmana, Counta Basieho a dalších, tak i nezapomenutelné české písně, které tak brilantně uchopili R. A. Dvorský, Oldřich Nový nebo orchestr Karla Vlacha.

765-more-1.webp 765-more-2.webp
Více

Pro co největší autenticitu zvuku používají členové našeho orchestru ke své hře výhradně historických hudebních nástrojů a notových materiálů, a to právě z éry 30.–40. let minulého století.

Krása, šarm a elegance interpretů… to vše lze nalézti při vystoupení Swing Melody!

(Koncert má přestávku.)

účinkují:
Jan Veverka – trumpeta a zpěv
Veronika Šerá – saxofon a klarinet
Kristýna Kanická – kontrabas
Václav Janů – kytara

Vstupenky ve výši 250 Kč si můžete koupit na recepci nebo také online přes GoOut

765-side.webp

Vánoční koncert v MUD*

Barbora Plachá, Jiří Sycha a Barbora de Nunes-Cambraia

10/12/2023 od 18.00

Druhou adventní neděli 10. prosince od 18.00 vystoupilo v Šímově síni MUD* výjimečné trio hudebníků*nic: harfistka Barbora Plachá, operní zpěvačka Barbora De Nunes-Cambraia a houslista Jiří Sycha.

749-more-1.webp 749-more-2.webp 749-more-3.webp 749-more-4.webp 749-more-5.webp 749-more-6.webp 749-more-7.webp
Více

Tři renomovaní umělci*kyně, nejen z oblasti staré hudby, nás provedli hudbou velkých mistrů od doby renesance po vrcholný klasicismus.

BARBOLA PLACHÁ patří k předním českým sólovým harfistkám mladší generace. Je zakladatelkou Harfového Ateliéru Arpeggio, Harfové školy Arpeggio, Pražského harfového festivalu a Norsk Harpe Akademi. Publikum i kritika ji oceňují za její poetickou interpretaci a hudební cit. Vystudovala Pražskou konzervatoř, Královskou konzervatoř v Bruselu a Norskou hudební akademii v Oslo. Získala řadu ocenění v národních a mezinárodních harfových soutěžích. Kromě belgického krále Alberta II. v roce 2017 hrála také pro norského krále Haralda V. k jeho 80. narozeninám. Věnuje se také pedagogické činnosti. Jako jedna z mála harfistek z celého světa se intenzivně věnuje historicky poučené interpretaci hudby pozdního baroka a klasicismu na autentickou jednozářezovou harfu z 18. století. Hraje na unikátní francouzskou harfu Louis XVI z roku 1779 od harfařů Renault&Chatelain, která se nacházela na dvoře Marie Antoinetty.
 
Mezzosopranstka BARBORA DE NUNES-CAMBRAIA je jedinečná svým specifickým typem hlasu zvaným Falcon. Ten se vyznačuje mezzosopránovou barvou a tessiturou typickou pro dramatický soprán. Pravidelně vystupuje po celé republice i v zahraničí, spolupracuje se světovými a českými dirigenty a orchestry, objevuje se na českých i zahraničních divadelních scénách. Od září 2015 působí také jako pedagog zpěvu na Konzervatoři v Teplicích. V roce 2016 byla nominovaná na Cenu Thálie za titulní roli Carmen.
 
JIŘÍ SYCHA je absolventem kroměřížské Církevní konzervatoře. Zde studoval hlavní obor housle, věnoval se však i studiu skladby a dirigování. V roce 2003 se stal vítězem stipendijní soutěže Yamaha. Poté byl přijat ke studiu na Staatliche Hochschule für Musik Trossingen (Německo), kde s vynikajícími výsledky vystudoval hru na barokní housle u profesora Antona Stecka. Je aktivním hráčem na barokní housle a violu, pravidelně působil jako komorní i sólový hráč či koncertní mistr se soubory Instrumenta musica, Musica Florea, Collegium 1704, Musica figuralis, Hipocondria ensemble. Kromě koncertní činnosti a vyučování houslové hry a kompozici je také dirigentem symfonického orchestru Bolech. 

FOTO: Gabriela Francová, Jakub Felix Rajdl

749-side.webp

Líbezné tóny klarinetu a harfy

Eliška Brožková Pospíšilová a Barbora Plachá

16/2/2023 od 19.00

Vážná hudba v podání jak ji neznáte. Přijďte si poslechnout dokonalý souzvuk klarinetu a harfy. Eliška Brožková Pospíšilová (klarinet) a Barbora Plachá (harfa) zahrají skladby Igora Stravinského, Bedřicha Smetany, Jana Křtitele Vaňhala, Gabriela Faurého a dalších. Koncert začíná v 19:00.

Vstupenky ve výši 200 Kč je možné zakoupit na recepci MUD* nebo on-line přes GoOut

652-more-1.webp 652-more-2.webp
652-side.webp

DUO DACAPO –⁠ VÁNOČNÍ KONCERT

17/12/2022

V sobotu 17. prosince ve 20:00 jste zváni do Šímovy síně na vánoční koncert komorního dua DUO DACAPO. Tvoří ho manželé Macourkovi. Zatímco Michal Macourek je vynikající klavírista, skladatel a dirigent působící v pražské Goja Music Hall (např. Les Miserables, Ples upírů, Fantom opery), jeho žena Kateřina Macourková Hlaváčová je skvělou flétnistkou.

V rámci koncertu zahrají nejenom známé a méně známé české a světové koledy, ale také např. skladby Antonína Dvořáka (Sonatina 1. věta), Luigi Bocheriniho (Menuet), Ronalda Binge (Alžbětínská serenáda), Johanna Sebastiana Bacha (Ave Maria) nebo Georga Friedricha Händela (Largo z opery Xerxes).

Vstupné zdarma po předchozí rezervaci na e-mailu: info@mudbenesov.cz. Děkujeme.

585-more-1.webp 585-more-2.webp 585-more-3.webp
585-side.webp

KVARTETO MARTINŮ VYSTOUPÍ V MUD*

29/9/2022

Hudba v MUD

Na konci září zveme do Muzea umění a designu Benešov všechny příznivce kvalitní vážné hudby. Ve čtvrtek 29. září v 19:30 vystoupí v Šímově síni Kvarteto Martinů, o němž kritika napsala, že „patří nejen do elity české, ale i světové a hraje s neuvěřitelným entusiasmem a virtuozitou". V rámci více než hodinového koncertu provede Smyčcový kvartet G dur, poslední komorní kompozici Antonína Dvořáka. Program doplní svěží Kvartet op. 30 Josefa Beneše (1795–⁠1873). Ten patřil ve své době k elitě evropského houslového umění.

543-more-1.webp 543-more-2.webp
Více

Benešovy kvartety jsou objevem letošního roku a jejich nahrávka vyjde na podzim ve světové premiéře v Supraphonu.

Vstupenky ve výši 350 Kč kupujte buď on-line přes GoOut, anebo osobně na recepci MUD.

543-side.webp

Hudba v MUD / Kytarový recitál Adama Pavlíčka

4/8/2022

MUD dvorek (v případě nepříznivého počasí v Šímově síni)

Ve čtvrtek 4. srpna v 19:00 vystoupí na dvorku MUD* Adam Pavlíček (*1985), pozoruhodný český kytarista a skladatel žijící v Benešově. Na koncertě uvede zejména své skladby, které kombinují klasickou kytarovou techniku a perkusivní fingerstyle.

VSTUPENKY ZDE

534-more-1.webp
Více

V úvodu zazní také soudobá klasická kytarová skladba Kytice, jejímž autorem je legendární český kytarista Milan Zelenka. Adam v roce 2021 vydal autorské debutové album Before You Arrived. V současné době chystá k vydání nahrávku zmíněné Kytice, připravuje skladby pro další autorské album a vyučuje hru na kytaru na ZUŠ J. Suka Benešov. Více na webu: www.adampavlicek.cz

534-side.webp

Katarzia v MUD*

26/6/2021

od 20H na dvorku muzea
VSTUP NA KONCERT POUZE S ČESTNÝM PROHLÁŠENÍM – KE STAŽENÍ ZDE

„Samota mi nevadí, ani celibát.“
KATARZIA – slovenská producentka a textařka, žijící v Praze. Její texty jsou charakteristické otevřeně pojmenovanými momenty a příběhy z našich životů a vztahů. Má na kontě čtyři studiová alba. Právě s posledním, albem Celibát, přijede poprvé i do Benešova.

Koncert je součástí Muzejní noci v MUD* a odehraje se na dvorku muzea

442-side.webp