lednová vernisáž

29/1/2020

od 18 hodin v Muzeu umění a designu

Linie, prostor a prázdno.
Hlavní témata čtyř nových výstav, které budeme otevírat v přízemí MUD a Šímově síni. V přízemí se můžete těšit na Lukáše Musila, Luboše Plného a Jiřího Kubového, který výstavou zároveň oslaví své 70. narozeniny. V Šímově síni na vás poté čeká tvorba uznávaného fotografa Františka Provazníka.

Více

Lukáš Musil
30/1—10/5/2020
malíř mladší generace, který si rychle vytvořil zcela originální výtvarný styl s dominancí linií. Pod pseudonymem MUSA jako jediný z českých tatérů prezentován na celosvětové tatérské výstavě v Musée du Quai Branly v Paříži. Od roku 2011 se věnuje volné tvorbě, v níž opět dominují linie společně s archetypálními tvary. Progresivní vývoj, proměny charakteru obrazů a témat mohli diváci vidět v roce 2017 v pražském Mánesu, kde Musil vystavil svá nová díla. V první místnosti MUD vytvoří site-specifik instalaci z jeho posledního cyklu.

Luboš Plný
30/1—10/5/2020
jediný český autor zastoupeným na mezinárodní expozici Viva Arte Viva! Bienále současného umění v Benátkách. Tvorba Luboše Plného má charakter celoživotního konceptuálního projektu, v němž je výtvarná práce úzce propojena s quasi-vědeckými experimenty na vlastním těle. Kresby Plného doplněné akrylovou malbou, koláže a asambláže zobrazují lidské tělo rozfázované na horizontálně vedené plátky. V přízemních sálech MUD je vystaven průřez jeho tvorbou.

Jiří Kubový
30/1—10/5/2020
jeden z nejzajímavějších umělců své generace, který se ovšem vyhýbá větší pozornosti. Jako pro samouka pro něj umění nikdy nebylo otázkou živobytí a o
to více se soustředil na důsledné hledání formy, jež by dokázala nejlépe vyjádřit jeho myšlenky. Jeho obrazy se pohybují na hraně mezi obrazem a plastikou. Téma, které Kubového doprovází celý život, je krajina. V roce 2020 navíc oslaví významné životní jubileum. U té příležitosti vyjde i monografie od Petra Jindry v Revolver Revue, která bude v našem muzeu v rámci výstavy pokřtěna.

František Provazník
30/1—8/3/2020
Retrospektivní výstava českého fotografa a veslaře, který získal bronzovou medaili na Olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Pro Františka Provazníka je charakteristická klasická fotografie, především práce se světlem. Za svou kariéru fotografoval osobnosti jako Muhammada Aliho, Václava Havla nebo Danu Zátopkovou

Lukáš Musil/K tomu se dostanem

30/1—10/5/2020

Vernisáž 29/1/2020/18h

malíř mladší generace, který si rychle vytvořil zcela originální výtvarný styl s dominancí linií. Pod pseudonymem MUSA jako jediný z českých tatérů prezentován na celosvětové tatérské výstavě v Musée du Quai Branly v Paříži.

Více

Od roku 2011 se věnuje volné tvorbě, v níž opět dominují linie společně s archetypálními tvary. Progresivní vývoj, proměny charakteru obrazů a témat mohli diváci vidět v roce 2017 v pražském Mánesu, kde Musil vystavil svá nová díla. V první místnosti MUD vytvoří site-specifik instalaci z jeho posledního cyklu.

Luboš Plný/Corpus Humanum

30/1—10/5/2020

Vernisáž 29/1/2020/18h

jediný český autor zastoupeným na mezinárodní expozici Viva Arte Viva! Bienále současného umění v Benátkách. Tvorba Luboše Plného má charakter celoživotního konceptuálního projektu, v němž je výtvarná práce úzce propojena s quasi-vědeckými experimenty na vlastním těle.

Více

Kresby Plného doplněné akrylovou malbou, koláže a asambláže zobrazují lidské tělo rozfázované na horizontálně vedené plátky. V přízemních sálech MUD bude vystaven průřez jeho tvorbou.

Jiří Kubový/ Obrazy

30/1—10/5/2020

Vernisáž 29/1/2020/18h

jeden z nejzajímavějších umělců své generace, který se ovšem vyhýbá větší pozornosti. Jako pro samouka pro něj umění nikdy nebylo otázkou živobytí a o to více se soustředil na důsledné hledání formy, jež by dokázala nejlépe vyjádřit jeho myšlenky.

Více

Jeho obrazy se pohybují na hraně mezi obrazem a plastikou. Téma, které Kubového doprovází celý život, je krajina. V roce 2020 navíc oslaví významné životní jubileum. U té příležitosti vyjde i monografie od Petra Jindry v Revolver Revue, která bude v našem muzeu v rámci výstavy pokřtěna.

František Provazník/ čtyři životy

30/1—8/3/2020

Vernisáž 29/1/2020/18h

Retrospektivní výstava českého fotografa a veslaře, který získal bronzovou medaili na Olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Pro Františka Provazníka je charakteristická klasická fotografie, především práce se světlem. Za svou kariéru fotografoval osobnosti jako Muhammada Aliho, Václava Havla nebo Danu Zátopkovou.