Čtenářský klub / Prvomájový speciál

→ → → PRVNÍ DÍL POHÁDKY SI PUSŤTE TADY ← ← ←

Ve speciálním prvomájovém Čtenářském klubu si přečteme jednu zamilovanou kreolskou pohádku z knihy Byl jednou jeden zázrak, kterou vydalo Nakladatelství Baobab*. Ilustroval ji Juraj Horváth, který nakladatelství založil. Hrdinka příběhu je krásná Anastasia, taková popelka z Martiniku. Pojďme zjistit, jak ke svému štěstí přišla a jaký je život na tomto dalekém ostrově.

Více

*Tuhle knihu a dvacítku dalších si můžete v Nakladatelství Baobab pořídit s 30% slevou!!! KLIKNĚTE ZDE

ONLINE KOMENTOVKA s LUKÁŠEM MUSILEM

→ → → VIDEO SI PUSTÍTE ZDE ← ← ←

Poslední výstavou MUD vás dnes provede osobně její autor Musil Lukas. Co se v ní dozvíte?
*Proč Musil považuje čáru za základní stavební prvek?
*Co znamená pojem vnitřní horizont a kde se v každém z nás ukrývá?
*Jak dlouho koncepci výstavy „K tomu se dostanem“ vymýšlel a na co odkazuje?

Čtenářský klub / Příhody Maxipsa Fíka

→ → → VIDEO SI PUSTÍTE ZDE ← ← ←

Dnes si budeme číst z knihy Příhody Maxipsa Fíka, kterou napsal Rudolf Čechura a nakreslil Jiří Šalamoun. Významný výtvarník a autor hravých ilustrací Jiří Šalamoun měl minulý pátek 85. narozeniny, tak to pojďme oslavit s Fíkem. Pojďme spolu zjistit, jak se ze štěněte stal maxipsem a přišel ke svému jménu.

Více

A jak bude Čtenářský klub probíhat? Stejně jako minule.
Po krátkém úvodu přečte naše edukátorka Lenka první kapitolu z knihy. Pokud si děti chtějí číst samy, vypněte jim po vyzvání zvuk. Po čtení zadá dva jednoduché úkoly. A řešení a kreslení je už na vás! Odpovědi na úkoly můžete poslílat na e-mail: chylova@mudbenesov.cz

ONLINE KOMENTOVKA JIŘÍHO KUBOVÉHO

→ → → VIDEO SI PUSTÍTE ZDE ← ← ←

Další výstavou – Jiří Kubový / Obrazy – vás dnes provede sama kurátorka Barbora Ficková. V čem je jeho tvorba tak výjimečná?
*Nikdy nestudoval výtvarné umění a celý život pracoval mimo uměleckou sféru. Umění se však věnuje kontinuálně již přes padesát let.
*Tahy štětcem nahrazuje dráty, provazy, nebo dřevěnými konstrukcemi.

Více

*V jeho raných dílech se objevují plné plochy, které evokují plátno. Postupně se vytrácí rám obrazu. Kubový pracuje s prázdným prostorem jako s plnohodnotným ekvivalentem.
*Typická je také práce v cyklech. Kubový každý rok namaluje přesně 24 obrazů – každý měsíc 2.

Čtenářský klub / Laddugandy

→ → → VIDEO SI PUSTÍTE ZDE ← ← ←

Dnes si budeme číst z knížky se zvláštním názvem Laddugandy, kterou vydalo nakladatelství Baobab. Komixové příběhy o skoro neviditelných bytostech napsala a nakreslila Darja Bogdanová Čančíková. Co se může stát, když jste po dlouhé době venku a na co si dát pozor, když spíte pod širákem? Pojďte se s námi začíst.

Více

A jak bude Čtenářský klub probíhat? Stejně jako minule.
Po krátkém úvodu přečte naše edukátorka Lenka několik komixových příběhů z knihy, pokud si děti chtějí číst sami, vypněte jim po vyzvání zvuk. Po čtení zadá dva jednoduché úkoly*. A řešení a kreslení je už na vás!
*Odpovědi na úkoly můžete poslílat na e-mail: chylova@mudbenesov.cz. Pokud sis uvědomil, že ses s bytostmi už setkal napiš o tom autorce Darje na e-mail Laddugandy@baobab-books.net

ONLINE KOMENTOVKA S PATRIKEM PROŠKEM

→ → → VIDEO SI PUSTÍTE ZDE ← ← ←

Další komentovka je tady! Patrik Proško vás vezme do sklepa MUD.
Proč jsme vykoupili většinu sběrných dvorů v okolí a kam všechny ty dráty přišly? Jak se do sklepa dostala 90metrová trubka a co je pravda a fikce?

Co si vytvořit site-specific instalaci?

→ → → VIDEO SI PUSTÍTE ZDE ← ← ←

Obrazy a sochy jsme si s Terkou do naší zmenšené galerie vytvořili v minulých dílech*. Co si ale zkusit vytvořit site-specific instalaci? Instalaci, která je určená přímo pro konkrétní místo a po výstavě celá zaniká. Instalace tak nemusí být jen obraz nebo socha, ale i celá místnost!
*Všechny díly si můžete pustit TADY

Čtenářský klub / Robinson

→ → → VIDEO SI PUSTÍTE ZDE ← ← ←

Dnes si budeme číst o jednom malém trosečníkovi z knihy Robinson od výtvarníka a autora mnoha dětských knih Petra Síse. Dozvíte se jaké to je starat se sám o sebe a hospodařit na pustém ostrově.
Chtěl bys být trosečníkem nebo radši pirátem? Možná si to ujasníš po přečtení úryvku ze Sísovy knížky.

Více

A jak bude Čtenářský klub probíhat? Stejně jako minule.
Po krátkém úvodu přečte naše edukátorka Lenka úryvek z knihy, pokud si děti chtějí číst sami, vypněte jim po vyzvání zvuk. Po čtení zadá tři jednoduché úkoly.* A řešení a kreslení je už na vás!
*Odpovědi na úkoly můžete poslílat na e-mail: chylova@mudbenesov.cz

Online komentovka s Lubošem Plným

→ → → VIDEO SI PUSTÍTE ZDE ← ← ←

Luboš Plný (1961) je český malíř a konceptuální umělec. Užívá titul „akademický model” (AKIM), který mu byl zcela speciálně udělen po 6 letech, kdy stál modelem na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho tvorbu prostupuje fascinace lidským tělem, jeho fungováním a stárnutím.
Rozsáhlou část tvorby Luboše Plného představují podrobné anatomické kresby. V kresbách tuší, někdy doplněných koláží a malbou, znázorňuje detailní struktury lidského těla, řezy kostí, svalů nebo orgánů.

Více

Další prvek výstavy jsou trojrozměrné asambláže často inspirované lidskou sexualitou. Plný je vyrábí z běžných a nalezených předmětů (instalatérských trubek, kostí, paroží, dřevěných kusů nábytku nebo kovových součástek).
Z díla Luboše Plného se stává často deník, vypovídající také o osobitém pojetí času. Svůj život přepočítává na dny a těmito čísly značí i svá díla. V den vernisáže bylo Luboši Plnému 21270 dní.

Dnes se staneme sochařem!

#dilnaMUD

→ → → VIDEO SI PUSTÍTE ZDE ← ← ←

Dnes se staneme sochařem* a vyrobíme si miniaturu sochy. Konkrétně sochu s názvem Kráčející od významného českého sochaře Karla Nepraše. Na výrobu budeme potřebovat špejle, keramickou modelovací hmotu nebo modelínu a tavící pistoli. Naše edukátorka Terka Vás provede jednoduchými kroky, jak si takovou miniaturu sochy jednoduše vyrobit.

Čtenářský klub / Neplač, muchomůrko

→ → → VIDEO SI PUSTÍTE ZDE ← ← ←

Pojďte si s námi společně počíst v knize Neplač, muchomůrko, v úplně první knížce od malířky a spisovatelky Daisy Mrázkové. Dozvíte se v ní jak šumí les, jak zaříkat proti špatnému počasí a co to znamená, když má někdo zelenou krev.

Více

A jak bude Čtenářský klub probíhat?
Po krátkém úvodu přečte naše edukátorka Lenka jednu kapitolu. Pokud si děti chtějí číst samy, vypněte jim po vyzvání zvuk. Po čtení zadá dva jednoduché úkoly*. A řešení je již na vás!
*Odpovědi můžete zasílat na e-mail: chylova@mudbenesov.cz

ROZDÁVÁME KNIHU JIŘÍHO ŠETLÍKA

Slavíme! Jiří Šetlík má narozeniny. Významný teoretik umění, kurátor, sběratel a filantrop, který je tak spojený s naší sbírkou.. A protože chceme potěšit i Vás, darujeme dvacet výtisků jeho knihy Provázejí mne životem*.
Napište nám → NA NÁŠ FACEBOOK POD PŘÍSPĚVEK← jméno umělce, jehož výstavu byste chtěli v MUD vidět – a znáte to, kdo dřív přijde, ten dřív čte!
*→ Více o knížce se můžete dočíst v článku Jiřího Machalického v Lidových novinách
**→ nebo v článku Magdaleny Čechlovské na aktualne.cz

Edukační listy* do každé rodiny

Napište nám na e-mail drexlerova@mudbenesov.cz a my se o vše postaráme ;) List i poštovné jde za námi.

*Na čtyřech stranách děti hravou formou seznámí se secesní budovou muzea, jeho provozem, zaměstnanci, a také s uměleckými díly z početné sbírky volného i užitého umění. Co všechno se v muzeu děje a k čemu slouží? Kdo všechno stojí za zrealizováním jedné výstavy? Co dělá v muzeu kurátorka a k čemu je správce sbírky?

Více

Jak se dostane dílo do muzea a kde je, když není na výstavě? Vybrat si můžete ze tří variant – Předškoláci a 1. třída (více tvořivých úkolů), 2. třída až 5. třída (pro děti, které už ovládají psaní) a listy pro děti 2. stupně základní školy.

NAMALUJU OBRAZY DO SVÉHO MUZEA

#dilnaMUD

→ → → VIDEO SI PUSTÍTE ZDE ← ← ←

Co všechno se v muzeu děje a k čemu slouží? Kdo všechno stojí za zrealizováním jedné výstavy? Co dělá v muzeu kurátorka a k čemu je správce sbírky? Jak se dostane dílo do muzea a kde je, když není na výstavě? Edukátorka Terka ve svých krátkých videích názorně ukáže, jak si například můžete z papíru vyrobit model výstavního sálu nebo si dokonce vytvořit své vlastní.

Výstava architektury benešova

MUD je sice v zavřený, ale jeho kurátorky pilně připravují novou výstavu věnovanou architektuře* města Benešov. Těšit se můžete jak na zajímavé informace z historie Benešova, tak na ukázky místní moderní architektury, která svou kvalitou překračuje hranice provinčního města. V Benešově najdeme jak modernistickou budovu bývalé spořitelny od Otakara Novotného, tak cenami ověnčenou přestavbu radnice od Josefa Pleskota. Ze soukromých staveb představíme například atypickou budovu hotelu Karlov od profesora Ladislava Lábuse a ateliéru K2.

Více

Výstava je pořádána u příležitosti letošních oslav 800 let města. Připravujeme také rozsáhlou publikaci o vývoji architektury v Benešově, která naváže na výstavní projekt.
Proto, abychom vám co nejlépe představili historii a proměnu města, spojili jsme síly s projektem Archibn a vyhlásili výzvu s názvem „HISTORICKÉ FOTKY“. Sbíráme fotografie, historické pohledy Benešova, plány či výkresy! Pokud máte nějaké zajímavé kousky, budeme za ně vděčni (více informací na našem facebooku).

*Kromě moderní architektury výstava ukáže i archivní materiály – historické fotografie a územní plány. K vidění budou i architektonické modely a skicy. Své místo v projektu, spojujícím historii a současnost města Benešov, pak mají i obrazy, kresby, modely a sochy.

POSTAVÍM SI MUZEUM

#dilnaMUD

→ → → VIDEO SI PUSTÍTE ZDE ← ← ←

Co všechno se v muzeu děje a k čemu slouží? Kdo všechno stojí za zrealizováním jedné výstavy? Co dělá v muzeu kurátorka a k čemu je správce sbírky? Jak se dostane dílo do muzea a kde je, když není na výstavě? Podívejte se na náš nový online seriál Good MUD, Good Mood. Edukátorka Terka ve svých krátkých videích názorně ukáže, jak si například můžete z papíru vyrobit model výstavního sálu nebo si dokonce vytvořit své vlastní.

Výběr ze sbírek MUD

MUD má rozsáhlé sbírky. Kdybychom sečetli všechny sbírkové předměty, přiblížíme se počtu 14.000! A jaké perly v ní máme? V našem online seriálu #sbírkaMUD Vám na našich sociálních sítím hodně z nich ukážeme! Udělejte si ranní kávu a osvěžte se uměním.
Na výběr těch nejlepších se můžete podívat i na našem webu do záložky Naše sbírka nebo KLIKNĚTE ZDE