sobotní dílna - Ztracený deník profesora z Essexu

26/2/2022

→ REZERVUJTE MÍSTO NA DÍLNĚ ZDE ←

Tento deník, ve kterém profesor věrně popsal a zdokumentoval zvířenu na neprobádaném ostrově v Indickém oceánu, se mnoho let pokládal za nenávratně ztracený. Nyní byl objeven, ale zachovaly se pouze jeho podrobné zápisky o podobě zvířat. Fotografie a kresby zmizely! Přečteme si profesorovy poznámky a pokusíme se podivuhodnou zvířenu záhadného ostrova zrekonstruovat.

10:00 – 15:00
Cena: 250 Kč
Dílna pro děti: 6–12 let
Oběd, materiál a pomůcky jsou v ceně.
Kapacita omezena pro 14 dětí, doporučujeme se přihlásit předem na telefonním čísle 722 952 807 nebo na vlckova@mudbenesov.cz.

sobotní dílna - ornament

6/2/2022

→ REZERVUJTE MÍSTO NA DÍLNĚ ZDE ←

Přihlašte své děti na výtvarnou dílnu, která se vztahuje k aktuální výstavě Barbory Kysilkové, tvořící pod jménem Barbar. Nejprve si celou výstavu projdeme a povíme si více o malířce a jejím umění. Poté budeme na výstavě společně hledat opakující se prvky a ornamenty. Následně budeme zkoumat, jakou stopu na papíře zanechávají přírodní materiály technikou monotisku.

10:00 – 15:00
Cena: 250 Kč
Dílna pro děti: 5–9 let
Oběd, materiál a pomůcky jsou v ceně.
Kapacita omezena pro 14 dětí, doporučujeme se přihlásit předem na telefonním čísle 722 952 807 nebo na vlckova@mudbenesov.cz.

sobotní dílna - Ornament

22/1/2022

→ REZERVUJTE MÍSTO NA DÍLNĚ ZDE ←

Přihlaste své děti na výtvarnou dílnu, která se vztahuje k aktuální výstavě Barbory Kysilkové, tvořící pod jménem Barbar. Nejprve si celou výstavu projdeme a povíme si více o malířce a jejím umění. Poté budeme na výstavě společně hledat opakující se prvky a ornamenty. Následně si navrhneme vlastní motiv a vyryjeme ho do linorytu, kterým budeme tisknout na látku. Tou může být tričko, plátěná taška apod.

10:00 – 15:00
Cena: 250 Kč
Dílna pro děti: 10–15 let
Oběd, materiál a pomůcky jsou v ceně.
Kapacita omezena pro 14 dětí, doporučujeme se přihlásit předem na telefonním čísle 722 952 807 nebo na vlckova@mudbenesov.cz.

Poznej umělce MIROSLAVO!

9/10/2021

Výtvarná dílna pro děti

→ REZERVUJTE SI SVÉ MÍSTO NA DÍLNĚ ZDE ←

Na této výtvarné dílně budete mít jedinečnou příležitost setkat se tváří v tvář opravdovému umělci. Kdo je vlastně MIROSLAVO, kde hledá inspiraci pro svou tvorbu a jak dlouhá je cesta za tím, stát se umělcem? Na plátno si vyzkoušíme různé expresivní techniky, které jsou pro jeho tvorbu nejvíce typické.

10:00 – 15:00
Cena: 250 Kč
pro děti: 7 – 14 let
Oběd, materiál a pomůcky jsou v ceně.
Kapacita omezena pro 14 dětí, doporučujeme se přihlásit předem na tel. kontaktu 603 914 503 nebo na drexlerova@mudbenesov.cz.

Po stopách benešovské hry

2/10/2021

Výtvarná dílna pro děti v rámci Dnů architektury

→ REZERVUJTE SI SVÉ MÍSTO NA DÍLNĚ ZDE ←

Jaké významné stavby se v Benešově nachází? Kdo stojí za jejich realizací? Dokážeme společně vyřešit všechny rébusy a tím otevřít každý zámek? Vydejte se společně s lektorkou MUD po stopách benešovské hry. Po zdárném vyřešení všech rébusů vás čeká tvoření land artu na třešňovce.

1. SKUPINA
9:00–12:30
kapacita: 10 dětí
pro děti: od 5 do 9 let
zdarma

2. SKUPINA
13:00–16:30
kapacita: 10 dětí
pro děti: od 10 do 15 let
zdarma

Tvoříme podle slavných umělců

V tomto seriálu online dílen budeme společně tvořit podle výtvarných technik, které užívali slavní umělci.

Pusťe si seriál ZDE:

 1. díl – Daisy Mrázková a její mravenčí cesty
 2. díl – Jaroslav Sůra a tvorba filmových či divadelních plakátů
 3. díl – Jiří Kolář a výroba koláží, muchláží či roláží
 4. díl – Ladislav Šíma a malba krajiny, kterou máš rád
 5. díl – Marie Blabolilová a vše o tvorbě zátiší
 6. díl – Vladimír Cidlinský a malba městské krajiny
 7. díl – Jiří Kubový a tvorba objektů
 8. díl – Olbram Zoubek a výroba zmenšených soch

Good mud good mood

Co všechno se v muzeu děje a k čemu slouží? Kdo všechno stojí za zrealizováním jedné výstavy? Co dělá v muzeu kurátorka a k čemu je správce sbírky? Jak se dostane dílo do muzea a kde je, když není na výstavě?

Pusť si seriál ZDE:

 1. díl – Výroba zmenšeného modelu muzea
 2. díl – V muzeu nesmí chybět obrazy. Pojď je vytvořit!
 3. díl – V muzeu nesmí chybět sochy. Pojď je vytvořit!
 4. díl – Vytvoř muzeu site specific instalaci na míru
 5. díl – Staň se kurátorem svého muzea
 6. díl – Muzeum potřebuje propagaci. Vytvořme mu pozvánky a plakát
 7. díl – Kde jsou umělecká díla, když nejsou na výstavě?

Staň se designérem

V seriálu s názvem Co je v domě, to je úkol pro mě! se staneme designérem. Co je to design a kdo ho vytváří? Jaké designové předměty má MUD ve své sbírce? Společně si postavíme model půdorysu bytu a navrhneme do něj designový nábytek.

Pusť si seriál ZDE:

 1. díl – Postav si model půdorysu bytu
 2. díl – Kdo to je designér?
 3. díl – Vybavujeme obývací pokoj
 4. díl – Vybavujeme dětský pokoj a ložnici
 5. díl – Vybavujeme kuchyň a koupelnu

Pexeso mud

k dostání na recepci MUD, cena: 20Kč

Ilustrované pexeso hráče seznamuje se secesní budovou muzea, jeho provozem, zaměstnanci a také vybranými díly z početné sbírky volného i užitého umění. Hravou formou se dozvíte, k čemu je v muzeu kurátorka, správce depozitáře nebo třeba lektorka. Zjistíte, že umělci nemalují jen obraz a netvoří sochy, ale navrhují i věci denní potřeby jako boty, hračky nebo židle. Na kartičkách najdete i portrét mecenáše a historika umění Jiřího Šetlíka, který muzeu daroval velké množství děl, například Dámu s hranostajem od Jiřího Koláře či Doteky od Adrieny Šimotové.

Interaktivní artstěna

V naší čítárně najdete interaktivní artstěnu, kde se dozvíte nejen něco o MUD, ale také o jiných galeriích a muzeích. Nevíte co děla kurátor a kdo je mecenáš? Nebo si chcete vyzkoušet vytvořit vlastní instalaci? Určitě se tam při návštěvě MUD na chvilku zastavte. Připravila ji pro vás Zdenka Švadlenková* a Radka Josková*.

Více

*Zdenka Švadlenková
Lektorka a pedagožka, vystudovala Pedagogickou fakultu UK, Výtvarnou výchovu pro základní umělecké školy a Informační studia na FF UK.
Dlouhodobě se věnuje kurátorství a lektorování edukačních programů pro děti i dospělé. Snaží se oživovat umění a stavět vás doprostřed uměleckého dění. Je jednou ze zakladatelek neziskové organizace ARTEDU a stará se doprovodné programy v Galerii Rudolfinum.

*Radka Josková
Celoživotní ilustrátorka, občasná grafička, posláním scénografka, povoláním mimo jiné arteterapeutka a psychoterapeutka. Studovala na DAMU, Katedru scénografie a v Českých Budějovicích JU, ateliér arteterapie.
Má ráda prázdný prostor, málo věcí v kontextu, malé věci. Inspirují ji detaily v přírodě a ve světě kolem vůbec. Což je totéž. Baví ji týmová tvůrčí práce jakákoliv (v divadle, filmu, v terapii, v umění obecně).